Volejbalový magazín

Legendární běžec Virén odstartoval Zátopkův maraton

Praha - Přesně před šedesáti lety se do olympijské historie nesmazatelně zapsal Emil Zátopek. 27. července 1952 vyběhl na hrách v Helsinkách poprvé v životě na maratónskou trať a zvítězil. Na jeho počest se v pražské Stromovce konal Zlatý maraton Emila Zátopka a čestným hostem byl čtyřnásobný olympijský vítěz Lasse Virén.

Bývalý elitní finský vytrvalostní běžec má na Prahu skvělé vzpomínky. V sedmdesátých letech zde třikrát vyhrál tehdejší Běh Rudého práva. "Ano, dobře si na to vzpomínám. Poprvé jsem tu vyhrál v roce 1971. Jsem rád, že zde mohu zase být," řekl České televizi Virén.

Lasse Virén přijel do Prahy jako host zlatého maratonu Emila Zátopka. "Zátopek je ve Finsku stále velmi dobře známým a uctívaným atletem. Lidé ho tam stále milují. Mám na něho velmi dobré vzpomínky a je stále považovaný za přítele Finska," líčil čtyřnásobný olympijský vítěz.