Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Běžkotoulky

Konec kariéry se odkládá. Olympiáda je lákadlo a od rodiny mám povolení, řekla Špotáková

Tento rok a dost. Barbora Špotáková měla jasný plán o konci kariéry. Jenže pak přišel koronavirus, odklad olympijských her a všechno je jinak. Osmatřicetiletá oštěpařka se rozhodla odchod do sportovního důchodu ještě posunout. Lákadlo v podobě páté účasti pod pěti kruhy a také podpora od rodiny ji přesvědčily.

Barbora Špotáková
zdroj: Reuters

Kvůli hrám v Tokiu se po druhém porodu vracela k atletice, aby právě olympiáda v Japonsku byla vrcholem její definitivně poslední sezony v kariéře. Na tomto plánu se u Barbory Špotákové nic nemění. Pouze jeho realizaci musí o rok posunout.

Ještě v březnu olympijská vítězka z let 2008 a 2012 a bronzová medailistka z roku 2016 přemítala, jestli skutečně další rok navíc vydrží. Nyní už padlo rozhodnutí, a pokud nenastanou nečekané zdravotní potíže, bude Špotáková startovat už na svých pátých hrách.

"Musela jsem přehodnotit situaci a hlavu nastavit na dřinu ještě další rok. Neuměla jsem si to představit, ale motivace olympiády je tak silná, že jsem neváhala moc dlouho. Dostala jsem povolení od rodiny, což je nejdůležitější. Cítím se také zdravá, takže proč to nezkusit," prozradila Špotáková, která bude startovat v Tokiu jako čtyřicátnice.

Důležitým faktorem přehodnocení konce kariéry je i spolupráce s novým trenérem. Špotáková před sezonou odešla od dlouholetého kouče Rudolfa Černého k Janu Tylčemu, bývalému trenérovi koulaře Tomáše Staňka.

"Mám mladého trenéra. Spolupráce funguje velmi dobře a rozhodně to není žádné trápení, že bych dřela do krve a těšila se, až skončím. Je to příjemná spolupráce, a tak si dovedu pokračování do dalšího roku představit," prohlásila.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Špotáková: Musíme se radovat i z maličkostí, trénink venku je pro nás zásadní

Z přípravy na olympiádu měla dobrý pocit. Tu hlavní část absolvovala ještě před opatřeními proti šíření koronaviru. Ani zavřená doma ovšem nestrádala. S koučem veškeré aktivity na dálku konzultovala a k tréninku využívala domácí posilovnu či běhání a cviky venku. Jedna věc jí přesto v domácí karanténě výrazně chyběla.

"Tartan. Všechna cvičení jsme nahradili, ale povrch se nahradit nedá. Jsme rádi, že už můžeme zase házet. Člověk si ani neuvědomí, jakou radosti mu udělají takové maličkosti jako návrat na stadion," prohlásila trojnásobná oštěpařská mistryně světa.

Na Julisce, kde má armádní sportovní centrum Dukla Praha stadion, nyní začala opět díky povolení od vlády házet a přibližně čtyřikrát týdně se připravuje na pokračování v sezoně, ve které doufá. Hlavním lákadlem je mistrovství Evropy na konci srpna v Paříži.

"Pořád věříme, že to bude. Všichni se o to snaží a ze strany závodníků bude velká poptávka. Když se ale ani toto neuskuteční, nesložíme se. Přehodnotíme plány a pojedeme směrem k olympiádě," popsala. 

Zároveň zdůraznila, že i kdyby došlo k dalšímu rušení mítinků, rozhodně si nemůže dát pohodu a přestat úplně trénovat. "V atletice nejde vypustit a říct si, že hry jsou za rok a půl, tak nedělat nic. To bohužel nejde. Trénink není tak náročný, ale musí být nějaká údržba," dodala.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články