Touchdown

Keitanyová počtvrté ovládla newyorský maraton

Počtvrté za posledních pět let vyhrála Newyorský maraton Keňanka Mary Keitanyová. Časem 2:22:48 zaostala jen o 17 sekund za traťovým rekordem krajanky Margaret Okayové z roku 2003 a zařadila se na druhé místo historických tabulek. Mezi muži zvítězil etiopský běžec Lelisa Desisa, který přidal úspěch na Manhattanu ke dvěma triumfům v Bostonském maratonu.

Čtyřnásobná vítězka Mary Keitanyová
zdroj: ČTK/AP/Seth Wenig

Také Desisa se postaral o druhý nejlepší výkon v historii závodu. Zvítězil za 2:05:59. Rychlejší byl jen před sedmi lety Keňan Geoffrey Mutai, který drží traťový rekord časem 2:05:05.

Šestatřicetiletá Keitanyová je druhou ženou, která v New Yorku dokázala zvítězit čtyřikrát, po Grete Waitzové. Norská legenda má na kontě devět triumfů.

Druhou Keňanku Vivian Cheruiyotovou porazila Keitanyová o více než tři minuty a vrátila se na nejvyšší stupeň po loňském druhém místě. Obhájkyně vítězství Američanka Shalane Flanaganová dnes doběhla třetí.

Keitanyová si opět podmanila maraton v New Yorku

Závod mužů byl výrazně napínavější. Desisa vyhrál o dvě sekundy před krajanem Shurou Kitatou. Třetí skončil loňský vítěz Keňan Geoffrey Kamworor.

Osmadvacetiletý Desisa se dočkal prvenství při pátém startu v New Yorku. Loni byl třetí, stejně jako v roce 2015. Při premiéře v roce 2014 doběhl druhý.

V New Yorku měla opět běžet Eva Vrabcová Nývltová, která se loni prosadila na sedmé místo. Bronzovou maratonkyni z mistrovství Evropy však na start nepustila bolavá achillovka.