MS smíšených dvojic 2024 Švédsko

Hejnová připsala maximální počet bodů a Češi jsou na týmovém ME sedmí

Druhým dnem pokračovalo v polské Bydhošti ME v atletice družstev. Česko drželo po pátku skvělé čtvrté místo a pomýšlelo, že by se dokázalo udržet v elitní sedmičce, která znamená udržení mezi elitou. Reprezentace se mohla spolehnout na výkon nejzkušenější překážkářky Zuzany Hejnové, která s přehledem dokázala vyhrát finále, byť v ne úplně elitním čase 55,10. Lada Vondorová si pak nakonec prohodila pozici s Hejnovou, jež původně chtěla vynechat překážky, skončila ve svém finále pátá, stejně jako překážkář Vít Müller. Překvapila oštěpařka Šedivá, která dohodila na třetí místo. Díky těmto povedeným představením patří po druhém dni Čechům sedmé místo.

Steeplechase žen na ME týmů v Bydhošti
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Na dráze Češi vesměs úspěšní

Šestinásobná mistryně světa Zuzana Hejnová potvrdila na mistrovství Evropy atletických družstev roli favoritky a závod na 400 metrů překážek jasně vyhrála v čase 55,10. K triumfu o půl sekundy před Ukrajinkou Annou Ryžykovovou jí stačil výkon bezmála o sekundu pomalejší, než je její letošní maximum.

Čtyřnásobná medailistka z letošních mítinků Diamantové ligy Hejnová na poslední chvíli svolila k tomu, že v Bydhošti poběží svoji hlavní disciplínu místo původně plánované hladké čtvrtky, aby co nejvíce pomohla českému týmu v boji o záchranu v superlize. I když Hejnovou trápila v Polsku zvýšená teplota, zvládla dva běhy v průběhu dvou dní. Ve finále se na rozdíl od pátečního rozběhu, kdy zakopla o předposlední překážku, vyhnula technickým problémům a v cílové rovince kontrolovala pozici.

Na mužských dlouhých překážkách si Vít Müller vylepšil osobní rekord o 23 setin na 49,36 a ve vyrovnaném závěru obsadil páté místo. Na šest setin se přiblížil limitu IAAF pro účast na mistrovství světa v Dauhá, takže si výrazně zvýšil šanci získat pozvání na světový šampionát díky postavení ve světových tabulkách. "Čas super. Mám radost z toho, že jsem se posunul v tabulkách. Ten čas je brutus a určitě se budu chtít ještě zlepšovat," uvedl.

Rovněž pátá skončila při premiéře na ME družstev čtvrtkařka Lada Vondrová, která měla původně zaskakovat za Hejnovou na překážkách. Ve své hlavní disciplíně proběhla cílem v čase 52,38. Měla rozporuplné pocity. "Mohlo to být lepší. Tady jde fakt o body, ty výkony nebyly moc dobré. Už jsem taková unavená, už mi dochází trochu šťáva, takže to nebylo nic moc," řekla stříbrná medailistka z ME do 23 let, která nedávno na mistrovství republiky splnila časem 51,71 limit pro MS.

Šestou příčku obsadila za výkon 436 centimetrů tyčkařka Romana Maláčová a šestí v protivětru skončili také Jan Veleba (10,76) a Klára Seidlová (11,77) na stovce.

Mílař Jakub Holuša s přispěním diskvalifikace Španěla Kevina Lópeze obsadil 3. místo.

Staněk na suveréního Haratyka neměl. Překvapila Šedivá

Druhý skončil koulař Staněk. Hodil 20,65 m a nestačil jen na domácího favorita Haratyka, který mu výkonem 21,83 sebral rekord soutěže. Český rekordman podle očekávání neobhájil triumf z předloňského ME družstev v Lille. Domácí koulař, který letos pravidelně hází za 22 metrů, ho výkonem 21,83 připravil o rekord soutěže. Staněk za ním zaostal o více než metr. Od nejlepšího letošního výkonu 21,21 dělilo českého reprezentanta 56 centimetrů.

Osobní maximum si naopak vylepšila oštěpařka Irena Šedivá. Dohodila na 61,32 metru a obsadila na ME družstev třetí místo. Limitu IAAF pro MS se přiblížila na 18 cm

Výsledky superligy mistrovství Evropy atletických družstev

Superliga mistrovství Evropy atletických družstev v Bydhošti (Polsko):
Průběžné pořadí po druhém dnu (po 22 ze 40 disciplín): 1. Francie 192,50 bodu, 2. Polsko 191, 3. Itálie 170, 4. Německo 169, 5. Británie 160,50, 6. Španělsko 156, 7. ČR 128, 8. Ukrajina 127, 9. Řecko 112, 10. Švýcarsko 105, 11. Finsko 101,50, 12. Švédsko 100,50.
Muži: 100 m (vítr -1,4 m/s): 1. Vicaut (Fr.) 10,35, ... 6. Veleba (ČR) 10,76.
400 m: 1. Re (It.) 45,35, ... rozběhu 9. Šorm (ČR) 47,28.
1500 m: 1. Lewandowski (Pol.) 3:47,88, ... 3. Holuša (ČR) 3:49,18.
5000 m: 1. Crippa (It.) 13:43,30, ... 7. Zemaník (ČR) 14:12,93.
400 př.: 1. Dobek (Pol.) 48,87, ... 5. Müller (ČR) 49,36.
Výška: 1. Sancho (Šp.) 226, ... 11. Heindl (ČR) 207.
Dálka: 1. Tentóglu (Řec.) 830, ... 12. Vondráček (ČR) 741
Koule: 1. Haratyk (Pol.) 21,83, 2. Staněk (ČR) 20,65.
Kladivo: 1. Nowicki (Pol.) 78,84, ... 11. Hájek (ČR) 63,10.
4x100 m: 1. Francie 39,29, ... ČR (Maslák, Veleba, Jirka, Záleský) - diskvalifikováni.

Ženy: 100 m (-2,5 m/s): 1. Zahiová (Fr.) 11,31, ... 6. Seidlová (ČR) 11,77.
400 m: 1. Šwietá-Ersetičová (Pol.) 51,23, ... 5. Vondrová (ČR) 52,38.
800 m: 1. Lamoteová (Fr.) 2:01,21, ... 8. Mezuliáníková (ČR) 2:02,60.
3000 m: 1. Ngarambeová (Švéd.) 9:07,67, ... 11. Chlebiková (ČR) 9,30,27.
400 m př.: 1. Hejnová (ČR) 55,10.
3000 m př.: 1. Krauseová (Něm.) 9:36,67, ... 8. Sekanová (ČR) 10:00,70.
Tyč: 1. Stefanídiová (Řec.) 470, ... 6. Maláčová (ČR) 436.
Trojskok: 1. Papahrístuová (Řec.) 14,48, ... 12. Maštalířová (ČR) 12,57.
Oštěp: 1. Alaisová (Fr.) 63,46, ... 3. Šedivá (ČR) 61,32.
4x100 m: 1. Francie 43,09, ... 8. ČR (Seidlová, Pírková, Domská, Bendová) 44,30.