Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Doping? Ne, pomáhal jsem synovi s prášky. Překážkář Šubenkov je očištěn

Kuriózní dopingový problém má za sebou mistr světa i Evropy v běhu na 110 metrů překážek Sergej Šubenkovu. Jednotka pro bezúhonnost atletiky hledající dopingové provinilce u něj evidovala zvýšenou hladinu diuretik, jež se používají k maskování dopingu. Ukázalo se, že tuto látku požíval jeho syn v pilulkách, jež musel Šubenkov rozmělnit. Malé množství pak pozřel i sám Šubenkov.  

Sergej Šubenkov
zdroj: ČTK autor: Ožana Jaroslav

Mimosoutěžní kontrola loni v prosinci u Šubenkova odhalila malé množství acetazolamidu. Diuretika mohou maskovat užívání jiných zakázaných látek. Atlet od začátku tvrdil, že nedovolené prostředky nikdy nebral a nepodváděl. Při vyšetřování se podle Jednotky pro bezúhonnost atletiky zjistilo, že šlo o neúmyslné požití zbytku léků rodinného příslušníka.

"Malé děti nedokážou pilulky spolknout, tak se jim musí nějak upravit. To vedlo k tomu, že v kuchyni byly drobné, téměř neviditelné částice prášku, které způsobily pozitivní test," uvedl Šubenkov na sociální síti. "Naštěstí to dobře dopadlo."

Šubenkov, který získal titul mistra světa v roce 2015, tak může být nominován na olympijské hry. V Tokiu se smí představit maximálně deset ruských atletů pod neutrální vlajkou, protože ruská atletika je kvůli systematickému dopingu už od roku 2015 v trestu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy