Ingebrigtsen v Monaku překonal vlastní evropský rekord. Manuel při debutu doběhla pátá

Jakob Ingebrigtsen překonal na Diamantové lize v Monaku vlastní evropský rekord na 1500 m. Časem 3:26,73 jako čtvrtý muž v historii běžel míli pod 3:27. Premiéru mezi atletickou elitou si v den svých 19. narozenin splnila česká čtvrtkařka Lurdes Gloria Manuel a doběhla na pátém místě. Časem 50,72 se Manuel potřetí dostala pod 51 sekund. Tyčkařka Amálie Švábíková skončila výkonem 456 centimetrů osmá. Výškař Jan Štefela při premiéře v Diamantové lize přeskočil jen základní výšku 216 cm a v osmičlenné soutěži se podělil o sedmé místo.

Jakob Ingebrigtsen na mítinku v Monaku
zdroj: Reuters autor: Manon Cruz

Ingebrigtsen ozdobil mítink. Vlastní rok staré maximum vylepšil třiadvacetiletý Nor o 41 setin a časem 3:26,73 jako čtvrtý muž v historii pokořil hranici 3:27. K 26 let starému světovému rekordu Maročana Hichama El Guerrouje se přiblížil na 73 setin a ještě jsou před ním Keňané Bernard Lagat (3:26,34) a Asbel Kiprop (3:26,69).

"Je úžasné, jak se jako sportovci posouváme a běháme rychleji téměř v každém závodě. Velmi se těším na Paříž. Cítím se silný a udělám maximum, abych domů přivezl zlatou medaili," řekl Ingebrigtsen.

Manuel zaostala o dvě desetiny za svým časem z římského finále mistrovství Evropy, kde obsadila čtvrté místo. Hranici 51 sekund prolomila poprvé na květnové Zlaté tretře v Ostravě (50,59). Závod vyhrála Rhasidat Adelekeová reprezentující Irsko časem 49,17 a pod 50 sekund se dostala i Nizozemka Lieke Klaverová (49,64).

Švábíková na nedávném domácím šampionátu ve Zlíně překonala 473 cm a splnila olympijský limit, ale tentokrát na takový výkon neměla. Jednu opravu potřebovala už na základní výšce 446 cm, pak sice uspěla napoprvé, ale o dalších deset centimetrů výš už třikrát laťku shodila.

O medailích se rozhodovalo nad 480 centimetry. Australanka Nina Kennedyová překonala napoprvé 488, mistryně Evropy Angelica Moserová na stejnou hodnotu vylepšila švýcarský rekord napotřetí. Letošní světová jednička Molly Cauderyová z Británie se musela spokojit s výkonem o pět centimetrů horším a stejně jako na ME s bronzem.

Ani Štefela nenavázal na výkon ze Zlína, kde podruhé v kariéře přeskočil 230 cm. V Monaku napoprvé přeskočil 216 cm, ale další postupná výška 221 už byla nad jeho síly. Stejný zápis měl i Belgičan Thomas Carmoy, soutěž vyhrál novozélandský favorit Hamish Kerr skokem přes 233.

Warholm poznal druhého letošního přemožitele

Druhou porážku v sezoně utrpěl olympijský vítěz v běhu na 400 metrů překážek Karsten Warholm. Norského světového rekordmana porazil o šest setin americký lídr letošních tabulek Rai Benjamin časem 46,67. Třetí skončil Warholmův přemožitel z květnové Diamantové ligy v Oslu Brazilec Alison dos Santos.

"V Paříži to bude šílené," řekl Benjamin. "Tohle byl těsný závod. Já se cítím být rychlý, ale ostatní jsou taky. Uvidíme za měsíc," doplnil trojnásobný mistr světa Warholm.

Stadion Ludvíka II. byl také svědkem světového rekordu, a to na nemistrovské trati 2000 metrů. Australanka Jessica Hullová časem 5:19,70 vylepšila o téměř dvě sekundy tři roky starý výkon Burunďanky Francine Niyonsabaové.

Alžířan Džamál Sedžatí se pět dnů po startu v Paříži přiblížil o další desetinu ke světovému maximu na osmistovce. Po skvělém finiši ho v rekordu Diamantové ligy 1:41:46 dělí od času Davida Rudishy jen 55 setin a upevnil si třetí místo v historických tabulkách.

Na mužské čtvrtce padla poprvé v sezoně meta 44 sekund. O rovné dvě desetiny ji pokořil Američan Quincy Hall. Osobní rekord z domácího šampionátu a národní olympijské kvalifikace si zlepšil o 37 setin a zařadil se na dvanácté místo v historii.

V oštěpařské soutěži vybojovala páté vítězství v sezoně mistryně světa Haruka Kitagučiová z Japonska. Posledním pokusem přehodila Australanku Mackenzie Littleovou (64,74) a výkonem 65,21 se jako třetí oštěpařka letos dostala za 65 metrů.