Čeští atleti se vrací do elitní skupiny. Mužská štafeta vybojovala na ME družstev start v Tokiu

Cíl splněn. Česká reprezentace obsadila na atletickém mistrovství Evropy družstev první místo a zajistila si návrat do elitní skupiny. Ve druhém soutěžním dni v rumunské Kluži k tomu přispěli zejména vítěz běhu na 200 metrů Jan Jirka, druzí běžci Damián Vích s Kristiinou Mäki, koulařka Markéta Červenková, oštěpař Vítězslav Veselý nebo vítězná štafeta mužů.

Na dvě postupová místa reálně pomýšlely hlavně tři reprezentace – kromě české také nizozemská, která po prvním dni vedla, a běloruská. Zatímco Bělorusové v neděli poskočili průběžně do čela, Nizozemci se propadli až na třetí místo.

Nakonec ale první místo uzmuli čeští atleti. K postupu zavelel z českých reprezentantů nejprve Vích, který ve finále steeplechase na 3000 metrů skončil druhý v novém nejlepším osobním čase 8:39,21 minuty.

Češi si po tomto závodě vytvořili na druhé příčce před Nizozemci slibný náskok, který následně podpořil Jirka v běhu na 200 metrů, který triumfoval v čase 20,82 sekundy.

Druhá místa zařídily běžkyně Mäki v závodě na 5000 metrů s koulařkou Červenkovou a pomyslným stříbrem přispěl také Veselý mezi oštěpaři. Česká ženská štafeta s finišmankou Ladou Vondrovou doběhla třetí.

Vrcholem večerního programu byla štafeta mužů. Češi ve složení Jan Tesař, Pavel Maslák, Vít Müller a Patrik Šorm nakonec zvítězili v rekordním tuzemském čase 3:02,42 minuty, čímž nejen triumfovali, ale zajistili si také start na olympijských hrách v Tokiu.

"V tohleto jsme doufali, že by to mohlo padnout tohle všechno, a když se to sejde, všechny ty krásný věci topový, tak je to pecka," radoval se Tesař na webu atletického svazu. "Mně se individuálně moc nedaří, ale zato se daří štafetám a naplňují mě radostí," přidal Maslák, který v úterý v Kladně společně se Šormem pomohl rovněž v českém rekordu přiblížit k účasti v Tokiu i smíšenou štafetu. Českou republiku nakonec doplnilo v postupu mezi elitu druhé Bělorusko.

Téma SZ: Ogrodníková po ME družstev

První liga mistrovství Evropy družstev v atletice v Kluži:

Konečné pořadí: 1. ČR 320,5 - postup, 2. Bělorusko 315 - postup, 3. Nizozemsko 300, 4. Švýcarsko 278, 5. Turecko 267, 6. Švédsko 263,5, 7. Finsko 263, 8. Řecko 255, 9. Norsko 243, 10. Belgie 242, 11. Rumunsko 207 - sestup, 12. Estonsko 157 - sestup, Irsko nenastoupilo - sestup.

oštěp: 1. Etelätalo (Fin.) 79,20, 2. Veselý (ČR) 78,50,
4x400 m: 1. ČR (Tesař, Maslák, Müller, Šorm) 3:02,42 - český rekord.

Ženy:
200 m (-0,4 m/s): 1. Vervaetová (Belg.) 23,30, ...9. Šplechtnová (ČR) 23,91 (+0,5 m/s),
kladivo: 1. Ghelberová (Rum.) 71,19, ...5. Šafránková (ČR) 67,11,
4x400 m: 1. Bělorusko 3:28,14, ...3. ČR (Malíková, Petržilková, Seidlová, Vondrová) 3:30,51.