Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Konec experimentu

Atlety roku 2015 podle IAAF se stali Eaton a Dibabaová

Monako – Trofej pro nejlepší atlety za uplynulý rok podle IAAF získali v Monaku americký desetibojař Ashton Eaton a etiopská vytrvalkyně Genzebe Dibabaová. Eaton dostal přednost i před rekordmanem ankety jamajským sprinterem Usainem Boltem, který mohl ocenění získat už pošesté.

Ashton Eaton
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Vyhlášení se letos muselo obejít bez tradičního galavečera. Ten byl naplánován na 28. listopadu, avšak před třemi týdny byl kvůli korupční aféře bývalého vedení IAAF zrušen.

Eaton obhájil na srpnovém mistrovství světa předloňský triumf z Moskvy. Prvenství v desetiboji navíc sedmadvacetiletý atlet ozdobil zlepšením vlastního světového rekordu na 9045 bodů. Ve finálovém výběru ankety porazil vedle Bolta, který v Pekingu obhájil tituly v závodech na 100, 200 a 4x 100 metrů, i krajana trojskokana Christiana Taylora.

Čtyřiadvacetiletá Dibabaová v červenci zlepšila světový rekord na 1500 metrů, v srpnu na šampionátu v Pekingu získala na této trati titul a přidala bronz na 5000 m. Přednost dostala před nizozemskou sprinterkou Dafne Schippersovou, která na MS senzačně ovládla dvoustovku v novém evropském rekordu, a polskou kladivářkou Anitou Wlodarczykovou. Ta letos rovněž do své sbírky přidala světový rekord i zlato z MS.

Anketa IAAF v letošním roce představila nový model výběru nejlepších atletů. Funkcionáři, sportovci a novináři nejprve nominovali devět mužů a žen v jednotlivých kategoriích, mezi překážkáři se do nominace dostala česká mistryně světa na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová. Do finálové trojice už ale nepostoupila.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy