Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Raiffeisen Trophy

Antidopingová agentura WADA chce Rusko vyloučit ze všech atletických soutěží

Ženeva – Velký dopingový skandál ve světové atletice naplno propukl. Nezávislá vyšetřovací komise Mezinárodní antidopingové agentury WADA doporučila vyloučit ruskou federaci z mezinárodní atletické asociace IAAF a tím i ze všech soutěží včetně olympijských her kvůli porušení antidopingového kodexu. Navrhla také doživotní zákaz činnosti čtyřem trenérům, jednomu lékaři a pěti sportovcům. Mezi nimi figuruje i jméno olympijské vítězky v běhu na 800 metrů z Londýna Marie Savinovové. Moskevská antidopingová laboratoř by měla přijít o akreditaci.

Doping
zdroj: ČTK/DPA/ autor: Andreas Gebert

"Během vyšetřování jsme došli k informacím, které nejsou spojeny jen s korupcí ve sportu, ale i s možnými kriminálními činy. Předali jsme je Interpolu. Zodpovědné orgány rozhodnou o tom, zdali na základě nich zahájí stíhání," prohlásil někdejší šéf WADA Dick Pound, který přednesl závěry vyšetřování.

Zpráva čítající přes 300 stran uvádí, že v ruské atletice dochází k systematickým dopingovým praktikám. Komise potvrdila, že je provázela korupce zasahující až do nejvyšších sfér federace IAAF.

Komise požaduje suspendaci ředitele moskevské antidopingové laboratoře Grigorije Rodčenka, který podle zprávy údajně nařídil těsně před loňským prosincovým auditem WADA zničit přes 1400 uchovaných vzorků coby možných důkazů. Zaznělo i obvinění ruského ministra sportu Vitalije Mutka, že nařídil "manipulaci s určitými vzorky".

Věděla o systémovém dopingu ruská vláda?

Pound přiznal, že některá zjištění jsou ještě horší, než očekával. Ve zprávě se mimo jiné uvádí, že k událostem nemohlo dojít bez vědomí ruské vlády. "Bylo by mimořádně naivní se domnívat, že aktivity na takové škále se mohly stát bez otevřené či tiché podpory ruských vládních autorit," prohlásil vyšetřovatel.

Mutko je zároveň členem výkonného výboru FIFA a předsedou organizačního výboru MS ve fotbale v roce 2018. Ruský ministr v reakci uvedl, že zpráva WADA je "politicky motivovaná" a že agentura může jen doporučovat, nikoli trestat. Tuto pravomoc má Mezinárodní atletická federace (IAAF).

Znehodnocený Londýn

Komise také zjistila, že docházelo k zatajování pozitivních dopingových testů, čímž byly ovlivněny výsledky vrcholných soutěží. To se týká například běhu na 800 metrů na olympijských hrách v roce 2012, protože jeho vítězka Savinovová by za normálních okolností neměla být kvůli dopingu vůbec na startu, stejně jako bronzová Jekatěrina Poistogovová.

Autoři zprávy vyslovili závěr, že atletické soutěže na hrách v Londýně byly účastí ruských atletů znehodnoceny. Rusko bylo v roce 2012 se sedmnácti medailemi druhou nejúspěšnější zemí v atletických soutěžích po Spojených státech.

Rio bez ruských atletů?

Podle Pounda by se Rusové neměli účastnit olympijských her v Riu 2016. "Doufáme, že k suspendaci přistoupí dobrovolně a budou tak mít prostor ke kompletní přestavbě a změně současného systému. Doufáme, že si uvědomí, že je čas na změnu."

Podle prezidenta IAAF Sebastiana Coea jsou informace alarmující. "Potřebujeme čas, abychom jim zcela porozuměli. Začínáme zvažovat sankce proti Ruské atletické federaci. Slibuji atletům, partnerům i fanouškům, že všechny chyby v IAAF a antidopingových programech napravíme," uvedl.

"Případné vyloučení z OH musí být prodiskutováno na listopadové schůzce IAAF. Mělo by být jasně prokázáno, zda šlo o chyby jednotlivců, nebo federace. Měli by nám dát šanci očistit naše jméno," reagoval předseda ruské federace Vadim Zeličenok.

Podle odborníka na doping Jaroslava Nekoly k vyloučení Ruska s největší pravděpodobností dojde. "Právo vyloučit Rusko má Mezinárodní atletická federace, protože je signatářem Světového antidopingového kodexu. Domnívám se, že tak učiní," uvedl v rozhovoru pro ČT.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval odhaduje, že aféra může mít dalekosáhlé důsledky. "Pokud se prokáže systematický doping, jsem pro velmi tvrdé tresty. Doping byl, je a bude podvod. Čisté sportovce musíme ochránit," prohlásil.

Proces zrodu dopingové aféry v atletice

3. prosince 2014: Německá televizní stanice ARD odvysílá dokument, v němž obvinila ruskou atletiku z existence systémového dopingového programu, ne nepodobnému tomu východoněmeckému ze 70. a 80. let.

11. prosince 2014: Ze svých funkcí odstupuje syn prezidenta IAAF Papa Massata Diack, který měl požadovat úplatek ve věci kandidatury Dauhá jako pořadatelského města MS, a také prezident ruské atletické federace Valentin Balakničev. Vzápětí je následuje i ředitel antidopingové sekce IAAF Gabriel Dollé.

16. prosince 2014: Bývalý prezident antidopingové federace WADA Dick Pound se ujímá šetření skutečností v ruské atletice. Asistuje mu tříčlenná nezávislá komise.

Leden 2015: Ruská antidopingová agentura oznámila, že za nesrovnalosti v biologických pasech potrestala pět elitních chodců včetně olympijských vítězů Sergeje Kirďapkina, Olgy Kaniskinové a Valerije Borčina. Po tomto skandálu odstoupil z funkce šéftrenér atletické reprezentace Valentin Maslakov. Později dostala zákaz startu za doping i řada dalších atletů včetně olympijské vítězky v běhu na 3000 metrů překážek Julije Zaripovové.

16. února 2015: "Jsem z toho v šoku," říká prezident IAAF Lamine Diack o situaci v ruské atletice.

21. dubna 2015: Je oznámeno, že ruští atleti budou připuštěni na olympijské hry v Riu.

Červenec 2015: Rusové stáhli celý svůj chodecký tým ze srpnového mistrovství světa v Pekingu.

2. srpna 2015: Únik krevních dat z laboratoří IAAF publikují noviny Sunday Times a stanice ARD. Reportáže ukazují, že třetina medailí, o které se soutěžilo ve vytrvalostních závodech na OH i MS v letech 2011 a 2012, byla získána závodníky s podezřelými testy.

19. srpna 2015: Novým prezidentem IAAF je zvolen Sebastian Coe.

20. srpna 2015: Nyní již bývalý prezident Diack při svém odchodu z funkce prohlásí, že 99 % atletů je podle jeho mínění "čistých".

Září 2015: Šest dalších předních členů ruské chodecké reprezentace včetně úřadující mistryně Evropy Elmiry Alembekovové dostalo trest zákazu startů za doping.

Listopad 2015: Dalších pět ruských atletů v čele s vytrvalkyní Marií Konovalovovou a kladivářkou Marií Bespalovovou bylo potrestáno za doping. Francouzské úřady zahájily vyšetřování bývalého šéfa IAAF Laminea Diacka v souvislosti s korupcí a praním špinavých peněz. Nezávislá vyšetřovací komise WADA doporučila vyloučit ruskou federaci z mezinárodní atletické asociace IAAF a tím i ze všech soutěží včetně olympijských her kvůli porušení antidopingového kodexu. Navrhla také doživotní zákaz činnosti zatím nejmenovaným pěti sportovcům a stejnému počtu trenérů či funkcionářů.

Zdroj
ČTK, The Guardian, ČT sport, ČRo Radiožurnál

Hlavní zprávy

Nejčtenější články