Následuje
SP Německo

Zranění sjezdařů přibývá, lyžařská federace chystá změny

Praha/ Val Gardena - Na blížící se olympijské hry ve Vancouveru kvůli zranění nepojede možná jedenáct sjezdových lyžařů z první světové čtyřicítky. Nejen kvůli nim se sešla v italské Val Gardeně Mezinárodní lyžařská federace, která chce vyřešit, jak narůstajícímu počtu zranění při sjezdovém lyžování zabránit. Na schůzku pozvala všechny jezdce a trenéry, aby společně odhalili, proč dochází k tolika nebezpečným nehodám. Jednání má první konkrétní výsledky.

Vybavení pro lyžaře by mohl dodávat jeden výrobce. "Budeme se zabývat otázkou, jestli by všechny týmy neměly mít jednoho výrobce kombinéz," říká se v prohlášení speciální bezpečnostní komise, jejímž členem je například švýcarský závodník Didier Cuche. Podle komise je také nutné zaměřit se na využití nových technologií ke zvýšení bezpečnosti. Lyžaři téměř jednohlasně zamítli rozšíření lyží s tím, že by se naopak mělo zvýšit úsilí při vývoji nového vázání.

Kritice se v nové sezoně Světového poháru nevyhnuly ani lékařské služby. Lyžaři proto na setkání ve Val Gardeně navrhli vytvoření jednoho lékařského týmu, který by objížděl všechny podniky SP. V rámci větších bezpečnostních opatření mají také praporky na brankách jít snáze odtrhnout a sjezdovku bude před závody kontrolovat více lidí. Komise také bude řešit, zda lyžaři mají mezi závody na různých kontinentech dostatek času na odpočinek.

Günter Hujara, ředitel mužských závodů:

"K naší smůle mají nedávná zranění zcela jinou povahu a v ničem se neshodují, což nám ztěžuje hledání řešení. Není proto jednoduchá odpověď na to, čím to napravit."

Kvůli vážným úrazům přišli o únorové olympijské hry ve Vancouveru mimo jiné mistr světa ve sjezdu Kanaďan John Kucera, Američan T.J. Lanning, přední francouzský slalomář Jean-Baptiste Grange či bývalá vítězka Světového poháru Rakušanka Nicole Hospová.

Kucera přišel o šanci bojovat na domácí půdě v Kanadě o olympijskou medaili, když si při pádu v listopadovém super-G v Lake Louise zlomil levou nohu. Došlo k tomu jen den poté, co si Američan Lanning při sjezdu v Lake Louise poranil krční obratle a vykloubil koleno. Francouz Grange si pak při obřím slalomu v Beaver Creeku přetrhl kolenní vazy a podobné zranění utrpěla i Hospová hned při startu sezony v obřím slalomu v Söldenu.

Tehdy trenér rakouských sjezdařek Herbert Mandl volal po stavění pomalejších tratí, které by pomohly závodníkům přizpůsobit se novým technologiím, které dělají závody mnohem nebezpečnější.

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy