Buly - debata expertů

Watabe vyhrál druhý závod SP za sebou, v Oslu porazil kompletní německé kvarteto

Oslo - První závod Světového poháru v severské kombinaci po mistrovství světa vyhrál v Oslu Japonec Akito Watabe. Čtyřnásobný šampion z Lahti Johannes Rydzek byl čtvrtý, český reprezentant Tomáš Portyk klesl z 32. příčky po skoku v běžecké části ještě o šest pozic.

Akito Watabe (uprostřed) po vítězství v Oslu
zdroj: AP autor: Berit Roald

Osmadvacetiletý Watabe vyhrál před měsícem na domácí půdě v Sapporu poslední závod SP před světovým šampionátem a ukončil tím sérii 18 vítězství německých sdruženářů. V Japonsku však nestartovalo elitní německé trio Rydzek, Eric Frenzel, Fabian Riessle, jež se podělilo o všechny předchozí triumfy.

Na Holmenkollenu však na startu byli a Watabe si v kompletní světové konkurenci připsal druhý triumf za sebou a devátý v kariéře. Druhý doběhl s odstupem pouhých čtyř desetin sekundy Frenzel a nevyužil šanci vystřídat krajana Rydzeka v čele SP.

Nejúspěšnějšího sdruženáře v historii světových šampionátů připravil o stupně vítězů těsně o desetinu sekundy další Němec Björn Kircheisen. Rydzekovi už v závěru chyběly síly, neboť do desetikilometrového běhu vyrážel až z devátého místa.

Hvězda nedávného MS, jež v Lahti získala čtyři zlata ze čtyř startů, má v čele pořadí Světového poháru šestibodový náskok před Frenzelem. Do konce sezony zbývají tři závody.

Spolu s Portykem byl v Oslu také Miroslav Dvořák, jenž ale nezvládl páteční kvalifikaci na můstku a do závodu nepostoupil. Do padesátičlenného startovního pole se nevešel o dva body a obsadil 51. místo.

SP v severské kombinaci v Oslu:

1. A. Watabe (Jap.) 23:48,8, 2. Frenzel -0,4, 3. Kircheisen -14,1, 4. Rydzek (všichni Něm.) -14,2, 5. Braud (Fr.) -16,4, 6. Riessle (Něm.) -20,9, 7. Hirvonen (Fin.) -25,6, 8. Moan (Nor.) -26,3, 9. Faisst (Něm.) -26,7, 10. Seidl (Rak.) -33,2, ...38. Portyk -2:53,2.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 23 závodů): 1. Rydzek 1440, 2. Frenzel 1434, 3. Riessle 989, 4. A. Watabe 926, 5. Kircheisen 720, 6. Seidl 61, ...39. Dvořák 82, 40. Portyk 81, 62. Pažout 4.