ACF Fiorentina - FC Viktoria Plzeň

Sjezd ve Svatém Mořici vyhrála Gutová, Maďarsko má poprvé stupeň vítězů

Svatý Mořic Sjezd Světového poháru ve Svatém Mořici vyhrála domácí švýcarská lyžařka Lara Gutová před úřadující vítězkou seriálu Annou Fenningerovou z Rakouska. Třetí skončila Edit Miklósová a postarala se o první umístění na stupních vítězů pro Maďarsko v historii SP.

Sport
zdroj: ČT4

Třiadvacetiletá Gutová zvítězila v posledním sjezdu před mistrovstvím světa s náskokem 32 setin sekundy. V krásném slunečném, ale větrném počasí si připsala dvanáctý triumf v kariéře a druhý v sezoně. "Snažila jsem se najít nejkratší možnou linii. I když jsou dole zatáčky, musí se tam jet co nejvíc rovně," prozradila recept na úspěch Gutová.

Na druhou výhru v ročníku naopak stále čeká Fenningerová, jež dosud zvítězila jen na konci října v úvodním závodu SP v Söldenu a tentokrát byla popáté v sezoně druhá. "Musím být prostě trpělivější. Druhé místo také není špatné," řekla nejlepší lyžařka minulé zimy.

Obě hvězdy z alpských zemí doplnila na stupních vítězů překvapivě Miklósová. Maďarka narozená v Rumunsku a žijící v Rakousku zajela s číslem dvě skvělý čas a dlouho vedla, nakonec ji předstihy jen Fenningerová a o 58 setin Gutová. "Už mám za sebou pár dobrých závodů, ale tohle je neuvěřitelné," radovala se Miklósová, jejímž nejlepším výsledkem v SP dosud bylo páté místo z loňského sjezdu v Crans Montaně.

Zaujala také sedmou příčkou na olympijských hrách v Soči, kde za sebou v královské disciplíně nechala mimo jiné všechny Rakušanky. Miklósovou mohla o premiérové stupně vítězů připravit Lindsey Vonnová jedoucí na závěr skupiny favoritek, ale chybovala. Hvězdná Američanka v levotočivé zatáčce málem upadla, sice pokračovala, ale do cíle dojela s více než dvousekundovým odstupem na Gutovou.

Skončila třiadvacátá. "Snažila jsem se na téhle lehké trati trochu víc riskovat. Jela jsem dobře, pak jsem ale dostala ránu do vnitřní lyže. Ale jsem ráda, že jsem nespadla," uvedla Vonnová, jež si v úterý v Cortině připsala rekordní 63. vítězství ve Světovém poháru. Do bodované třicítky se nevešla Klára Křížová. Česká reprezentantka ztratila na vítězku 3,61 sekundy a obsadila 41. pozici.

SP v sjezdovém lyžování ve Svatém Mořici (Švýcarsko):

Ženy - sjezd: 1. Gutová (Švýc.) 1:43,82, 2. Fenningerová (Rak.) -0,32, 3. Miklósová (Maď.) -0,58, 4. Rebensburgová (Něm.) -0,69, 5. Suterová (Švýc.) -0,90, 6. Jnglinová-Kamerová (Švýc.) -1,00, 7. Ruizová (Šp.) -1,14, 8. Görglová (Rak.) -1,16, 9. Weiratherová (Licht.) -1,25, 10. Klingová (Švéd.) -1,29, ...41. Křížová (ČR) -3,61.

Průběžné pořadí sjezdu SP (po 6 z 8 závodů): 1. Vonnová (USA) 366 b., 2. Fenningerová 287, 3. Rebensburgová 269, 4. Mazeová (Slovin.) 246, 5. Görglová 231, 6. Gutová 228.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 33 závodů): 1. Mazeová 985, 2. Fenningerová 721, 3. Shiffrinová (USA) 605, 4. Vonnová 546, 5. Hansdotterová (Švéd.) 452, 6. Gutová 451, ...23. Strachová 211, 96. Dubovská (obě ČR) 9, 108. Křížová 3.