Thomas Cup 2024

První závod Turné vyhrál Jacobsen, Hlava byl 27. a Koudelka 29.

Oberstdorf - První závod Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v německém Oberstdorfu jasně vyhrál Nor Anders Jacobsen. Ve finále předvedl nejdelší skok dne 139 metrů, potvrdil vedení z prvního kola a zvítězil s náskokem 11,6 bodu před Rakušanem Gregorem Schlierenzauerem. Čeští skokani Lukáš Hlava a Roman Koudelka obsadili 28., respektive 30. místo.

Anders Jacobsen
zdroj: ČTK autor: Matthias Schrader

Se skokany si dnes pohrával vítr, který často měnil směr i sílu. O podmínkách vypovídala také skutečnost, že skákat se začalo z nájezdového okna 21, zatímco na poslední pokus se Jacobsen rozjel z okna číslo 16 do velkého protivětru. Smůlu měli Češi, oba měli jedny z nejhorších podmínek dne.

Pořadí na stupních vítězů zůstalo stejné jako po prvním kole, za Jacobsenem a Schlierenzauerem obsadil třetí místo Němec Severin Freund. Čtvrtý byl nečekaně Rus Dimitrij Vasiljev, který využil dobrých podmínek, ve druhém kole se posunul na šesté místo nestárnoucí Švýcar Simon Ammann, bývalý vítěz Turné, jenž skočil stejně jako Jacobsen 139 metrů.

Pátý muž loňského konečného pořadí Turné Koudelka první kolo zahajoval, ale spokojený vůbec nebyl. Skočil pouze 116 metrů, přesto postoupil, neboť jeho soupeř Fin Lauri Asikainen předvedl ještě horší výkon.

První díl Turné čtyř můstků v Obestdorfu: 1. Jacobsen (Nor.) 308,6 b. (138+139 m), 2. Schlierenzauer (Rak.) 297,0 (134,5+138,5), 3. Freund (Něm.) 290,8 (138,5+135,5), 4. Vasiljev (Rus.) 282,6 (137,5+138,5), 5. Hilde (Nor.) 281,3 (135,5+138,5), 6. Ammann (Švýc.) 280,3 (133,5+139), 7. Fettner 278,7 (136,5+131), 8. Neumayer (Něm.) 274,6 (136,5+134,5), 9. Velta 272,8 (132,5+134,5), 10. Wellinger (Něm.) 272,4 (131+127), ...27. Hlava 247,2 (117,5+122,5), 29. Koudelka 228,2 (116+116), 37. Matura (všichni ČR) 123,0 (126).

Průběžné pořadí SP (po 8 z 28 závodů): 1. Schlierenzauer 528, 2. Freund 490, 3. Kofler 397, 4. Wellinger (Něm.) 316, 5. Bardal (Nor.) 310, 6. Jacobsen 246, ...27. Hlava 66, 56. Koudelka 2.

Protože skončil třicátý, druhé kolo také zahajoval, ale opět si kvůli poryvům větru na svůj pokus musel hodně dlouho počkat. Výkon z prvního kola přesně zopakoval a své umístění nezlepšil. Přesto jde o jeho nejlepší výkon v sezoně a první bod do světového poháru.

Podobně na tom byl Hlava, který s větrem do zad v prvním pokusu předvedl 117,5 metru a do druhého kola prošel jen díky výpadku soupeře Vladimira Zografského z Bulharska. Ve druhém pokusu byl o dost lepší než Koudelka, dopadl na značku 122,5 metru, ale posunul se jen o jednu pozici. Připisoval si vysoké body za nevýhodný vítr do zad.

Češi měli dnes smůlu nejen na počasí. Také Hlava byl v prvním kole odvolán z lavičky, stejně jako třetí Čech v závodu Jan Matura. Ten nakonec předvedl z reprezentačního tria nejlepší výkon, v prvním kole měl dokonce o osm bodů více než Koudelka, ale do druhého nepostoupil, protože ho porazil Nor Anders Fannemel.