Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
I. kvalifikace na Velkou pardubickou

První den, první medaile. Smíšená štafeta získala v Novém Městě stříbro

Nové Město na Moravě – Český biatlon slaví na světovém poháru v Novém Městě na Moravě první umístění na stupních vítězů. Zasloužila se o to smíšená štafeta ve složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec, která skončila druhá. Nad její síly bylo pouze kvarteto Norů, které o svém triumfu rozhodlo na poslední střelbě.

Stříbrná česká štafeta ve složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec
zdroj: ČTK autor: Stejskal Ivo

"Dneska nebylo k výhře daleko, ale i tak si myslím, že to je pro nás velký úspěch," řekl finišman Moravec. Češi o jedno místo vylepšili bronz ze smíšené štafety z předloňského mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. "Jestli nám to tady dají do programu příště, tak se třeba dočkáme. Proč ne?" usmíval se Moravec.

"Jsme hodně spokojení, protože jsme se trošku báli tlaku, jak to zvládneme, ale myslím, že se nám to hodně povedlo," řekla Vítková. Stejně jako všichni domácí závodníci si pochvalovala bouřlivou atmosféru, o kterou se staralo 32 tisíc fanoušků, rekordní návštěva sezony. "To bylo úplně super, úžasný," řekla za všechny Vítková. "Podle kraválu, co tam lidé na trati udělali, to vypadalo, že jich tam stojí strašně moc," doplnila Soukalová.

Vítkové na úvodním úseku vyšla střelba téměř dokonale. Po jediném dobíjení jela v čele spolu s Ukrajinkou Varvynecovou téměř o půl minuty před dalšími soupeřkami.

Soukalová si po první položce vybudovala v čele několikavteřinový náskok, ale ten stáhla rychlonohá Běloruska Domračevová a druhá střelba navíc vyšla lépe závodnicím z Ukrajiny a Francie. Soukalová dobíjela dvakrát a Šlesingrovi předala na čtvrtém místě.

Vedoucí kvarteto se záhy sjelo, zezadu se k němu navíc blížil Nor Johannes Bö. Ze střelby vleže odjel Šlesingr první těsně před Norem a Ukrajincem Pidručným, Bělorusové ztratili a Simon Fourcade dokonce klesl až na desáté místo. Po střelbě vstoje pak měla vedoucí trojice už více než minutový náskok.

Pidručnyj z ní před předávkou odpadl a Moravec se na závěrečný úsek vydal spolu s Tarjeiem Böem. Ten na první střelbě ztratil dobíjením jen pár okamžiků, vstoje byl naopak na rozdíl od Moravce bezchybný a náskok 14 sekund už bezpečně kontroloval až do cíle. Tisíce fanoušků na tribunách přesto domácí biatlonisty za druhé místo odměnily bouřlivými ovacemi.

"Může z nás opadnout tlak a můžeme jít ve větším klidu do individuálních závodů," řekla Vítková směrem k sobotním sprintům (12:30 ženy/15:30 muži) a nedělním stíhacím závodům (13:00 ženy/15:00 muži).

SP v biatlonu v Novém Městě n.Mor. (Žďársko):

Smíšená štafeta: 1. Norsko (Hornová, Eckhoffová, J. Bö, T. Bö) 1:12:49,2 (0+6), 2. ČR (Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec) -4,1 (0+5), 3. Ukrajina (Varvynecová, Valj Semerenková, Pidručnyj, Semjonov) -1:21,3 (1+7), 4. Rusko -1:50,4 (1+9), 5. Francie -2:22,6 (2+13), 6. Německo -2:23,6 (1+11).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy