Následuje
Studio fotbal - Extra

Pljuščenko zajel světový rekord, Březina útočí na medaili

Tallinn - Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko se po čtyřleté pauze vrátil na mistrovství Evropy ve velkém stylu. V dnešním krátkém programu ziskem 91,30 bodu o 64 setin překonal vlastní světový rekord a porazil o 2,75 bodu obhájce titulu Briana Jouberta z Francie. Z českých krasobruslařů se více dařilo Michalu Březinovi, kterému patří čtvrtá příčka, Tomáš Verner je před čtvrtečními volnými jízdami osmý.

Olympijský šampion z Turína Pljuščenko kvůli závodní pauze nemá body ve světovém žebříčku, takže startoval daleko před ostatními favority. Hodil jim rukavici v podobě krátkého programu s kombinací čtverného a trojitého toeloopu, trojitého axelu i trojitého lutze. Na rozdíl od národního šampionátu nepřekonal hranici sta bodů, ale vytvořil nový světový rekord. Ty se totiž uznávají jen na mezinárodních podnicích.

Na paty mu však šlape Joubert, jenž ztratil jen zařazením lehčí kombinace. Francouzský krasobruslař totiž neriskoval a za čtverný toeloop zařadil jen dvojitý. I to mu stačilo na vylepšení osobního rekordu a udržení kontaktu s ruským suverénem.

Březina ztrácí na medailovou pozici necelé tři body

Úřadující juniorský vicemistr světa Březina v Tallinnu potvrdil, že se v této sezoně prosazuje mezi nejlepší. V krátkém programu postupně zvládl trojitý axel, trojitý lutz i kombinaci trojitého flipu s trojitým toeloopem. Navíc předvedl piruety nejvyšší obtížnosti, což přispělo ke zlepšení osobního maxima o plných 7,68 bodu na 79,60. Před volnými jízdami je ve hře o medaili, na průběžně třetího Francouze Yannicka Ponsera ztrácí necelé tři body.

"Ke známce se nedá říci nic, protože je to skoro osmdesát bodů, a to i ve světovém měřítku v krátkém programu něco znamená. Když si to vezmu, tak jsem dvanáct bodů za Pljuščenkem, ale u něj jsem vůbec nečekal, že bych ho mohl ohrozit," uvedl spokojený Březina pro Český rozhlas. Těšila ho hlavně skutečnost, že se mu podařilo zajet čistou jízdu, což byl jeho základní cíl. "Jen u trojitého axela jsem neměl dobrý pocit. Ve vzduchu jsem byl nakřivo a říkal jsem si, jestli dopadnu na zadek, na záda nebo na hlavu. Ale udržel jsem to a nebylo to moc vidět," pousmál se devatenáctiletý krasobruslař.

O bezmála sedm bodů v úvodní části soutěže porazil mistra Evropy z roku 2008 Vernera, jehož krátký program poznamenal nedotočený čtverný toeloop s dopadem na obě nohy hned na úvod. Pak sice zabojoval, zvládl trojitý axel a za lutz zařadil v kombinaci dvojitý toeloop, ale na nejlepší místo to nestačilo. Na rozdíl od posledních tří let tak Verner nebude ve volných jízdách startovat v poslední rozjížďce.

Krátký program se příliš nevydařil ani dalšímu navrátilci, Švýcaru Stéphanu Lambielovi. Dvojnásobný mistr světa zařadil jen dvojitý axel a pokazil čtverný toeloop. Díky výborným krokovým pasážím a piruetám mu to nakonec stačilo alespoň na páté místo.

Tomáš Verner
zdroj: ČTK/AP autor: AP Photo
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy