Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Slavnostní zahájení XXVI. letních olympijských her Atlanta 1996

Obří slalom vyhrál Janka, Bank dojel sedmnáctý

Whistler - Olympijským vítězem v obřím slalomu se stal úřadující mistr světa Carlo Janka. Švýcarský lyžař o 39 setin sekundy porazil nečekaného držitele stříbrné medaile Kjetila Jansruda, bronz získal další Nor Aksel Lund Svindal. Nejlepším českým reprezentantem byl na 17. místě Ondřej Bank, který ztratil na vítěze 1,81 sekundy. Bank přišel o ještě lepší umístění už v 1. kole, když se po chybě musel položit téměř celým tělem na sníh, což ho výrazně zbrzdilo. "Byla to klasická chyba. Ujel jsem po vnitřní lyži, ale někdy se to dá zvládnout. Do roviny jsem pak pořád ztrácel," řekl Bank. Další informace přináší webový speciál zoh.cz.

Po dojezdu 1. kola byl na 16. místě. "Jsem trošku zklamaný. Nevím, jestli pojedu na další olympiádu, a tady byly šance na dobré výsledky," dodal. I v 2. kole předvedl Bank 16. nejrychlejší jízdu, ovšem v celkovém pořadí ještě o jednu pozici klesl.

Druhá jízda se nepodařila slalomovému specialistovi Kryštofu Krýzlovi, který několikrát zaváhal a klesl na konečnou 23. pozici. Nezaútočil tak na 15. místo, které chtěl vybojovat po 1. kole, po němž figuroval na 18. příčce. Nedařilo se Martinu Vráblíkovi, který nedokončil 1. kolo, ani Filipu Trejbalovi. Ten ztratil na vítěze 7,58 vteřiny, což stačilo na umístění na konci čtvrté desítky.

Úřadující mistr světa v této disciplíně Janka, který dosud zůstával ve Vancouveru za očekáváním, si na vítězství zadělal již v 1. kole, v kterém byl nejrychlejší ze všech. V druhém kole se pak po zaváhání svých pronásledovatelů soustředil především na udržení náskoku a vybojoval nejcennější medaili.

Nečekané stříbro získal čtyřiadvacetiletý Nor Jansrud, který byl po 1. kole až jedenáctý. V druhé jízdě ovšem zajel jednoznačně nejrychlejší čas ze všech a posunul se až na stupně vítězů. Ve Světovém poháru přitom dosáhl na medailové umístění jen třikrát, z toho dvakrát krátce před olympijskými hrami.Medailista z předchozích tří disciplín Bode Miller nedokončil 1. kolo a přišel tak o šanci stát se prvním sjezdařem v historii, který by na jediných hrách získal čtyři medaile. Poslední šanci tak bude mít ve slalomu."Dal jsem do své jízdy nejvíce rizika ze všech závodníků. Dát do toho vše je jediná šance, jak získat medaili. Byla to jízda na hraně a podle mě jsem odvedl dobrou práci, ale zahákl jsem se rukavicí za branku," uvedl Miller.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy