Archiv Z: ČSR - Kanada

Norští sdruženáři byli v Lillehammeru suverénní, Češi vezou první body

Závod Světového poháru v norském Lillehammeru tamním sdruženářům vyšel skvěle. Ti totiž na stupně vítězů nepustili nikoho jiného - vyhrál Espen Andersen před Janem Schmidem a Jörgenem Graabakem. Čeští reprezentanti dosáhli v čtvrtém závodě seriálu na první body v sezoně zásluhou 24. místa Miroslava Dvořáka a 28. Tomáše Portyka.

Jan Schmid, Espen Andersen a Jörgen Graabak
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Jon Olav Nesvold

Čtyřiadvacetiletý Andersen navázal v dějišti ZOH 1994 na vítězství z úvodního závodu SP v Ruce a po druhé výhře v sezoně i v kariéře se dostal do vedení v průběžném pořadí.

Po vítězství ve skokanské části uhájil Andersen vedení v desetikilometrovém běhu, v němž mu pomohlo taktizování skupiny pronásledovatelů. Druhého Schmida porazil o 3,4 sekundy, Graabak zaostal o 4,2 sekundy a o jednu desetinu porazil ve spurtu německého mistra světa Johannese Rydzeka.

Velký posun zaznamenal v běžecké části Dvořák, jenž byl po skoku čtyřicátý. Osmadvacátý Portyk zůstal "na svém". Ondřej Pažout obsadil 43. příčku, Lukáš Daněk po 39. pozici ve skoku do běhu nenastoupil.

V Lillehammeru vládli norští sdruženáři

Závod SP v severské kombinaci v Lillehammeru:

1. Andersen 26:25,1, 2. Schmid -3,4, 3. Graabak (všichni Nor.) -4,2, 4. Rydzek (Něm.) -4,3, 5. Pittin (It.) -7,1, 6. A. Watabe -7,7, 7. Jamamoto (oba Jap.) -14,4, 8. Braud (Fr.) -14,6, 9. Herola (Fin.) -15,0, 10. Denifl (Rak.) -20,7, ...24. Dvořák -1:28,9, 28. Portyk (oba ČR) -1:44,6.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 23 závodů): 1. Andersen 276, 2. A. Watabe 224, 3. Schmid 223, 4. Rydzek 222, 5. Hirvonen (Fin.) 171, 6. Graabak 155, ...39. Dvořák 7, 47. Portyk 3.