Následuje
IJF Judo World Tour Düsseldorf

Nejenom haka straší na MS soupeře. K vidění jsou i sipi tau či bole

Londýn – Stačí si ho pustit na internetu a okamžitě vyvolá mrazení v zádech. O čem je řeč? O slavném maorském tanci haka, který tradičně před každým zápasem předvádí ragbisté Nového Zélandu. I díky němu mají All Blacks ve světě tolik fanoušků, ale je spojen i s kontroverzemi. Avšak haka není jediným tancem, který mohou diváci na mistrovství světa v ragby vidět. K zastrašení soupeřů slouží také bole, manu siva tau či sipi tau.

"Ringa pakia! Uma tiraha! Turi whatia! Hope whai ake!" (Tleskněte rukama o stehna! Vypněte hruď! Pokrčte kolena! Pokrčte kyčle!) Těmito slovy začíná nejslavnější verze haky novozélandských ragbistů s názvem "Ka Mate". All Blacks ji předvedli i při svém úvodním vystoupení na právě probíhajícím světovém šampionátu v Anglii a zafungovala. Hráči v černém duel zvládli a připsali si do tabulky první vítězství.

Haka k Novému Zélandu a některým jeho sportovním týmům neodmyslitelně patří, ale nejznámější je ve spojení právě s ragby. Sport známý svou tvrdostí získává slavným tancem, při němž hráči používají všemožné grimasy včetně vyplazování jazyka, tleskají, plácají se po stehnech a rytmicky zpívají, kouzlo, které uchvátilo davy fanoušků po celém světě.

Právě díky tomuto předzápasovému tanci mají povědomí o novozélandském ragbyovém týmu i lidé, kteří tento sport jinak vůbec neznají a nikdy neviděli jediný zápas. Pravdou ale zůstává, že ne všichni mají haku v lásce a několikrát kvůli ní došlo ke sporům a kontroverzím.

Před výkopem nechyběla od All Blacks tradiční haka

Poprvé ještě v 19. století

Haka k novozélandským ragbistům patří již dlouhých 131 let. Poprvé ji All Blacks předvedli už v roce 1884 na zápase v Austrálii a o čtyři roky později ji mohli vidět také fanoušci v Anglii, kde byli Novozélanďané na turné.

Prvotní haky se však se současnou podobou nedají srovnávat a vyvolávají spíše úsměv než pocit mrazení v zádech. Krom toho nastala období, kdy All Blacks svůj tanec dokonce vynechávali. Například v 70. letech minulého století při turné po Británii Novozélanďané předvedli svůj předzápasový rituál pouze jednou z 26 duelů. V současnosti však haka k zápasům Novozélanďanů neodmyslitelně patří.

Nejpoužívanější verzí byla dlouhá léta už zmíněná "Ka Mate", kterou složil kolem roku 1820 Te Rauparaha, velitel kmene Ngati Toa, a All Blacks ji při zápase poprvé předvedli v roce 1905.

Haka z roku 1925:

Objevovaly se i další verze, avšak jen ojediněle. Až v srpnu roku 2005 došlo k velké změně. Před zápasem proti JAR Novozélanďané předvedli novou haku s názvem "Kapa o Pango", která byla napsána speciálně pro All Blacks.

Změna však neznamenala konec nejslavnější "Ka Mate". Obě verze existují vedle sebe a národní tým si může vybrat, kterou z nich použije.

"Podřezání krku", pokuty... Haka vzbuzuje i kontroverze

S "Kapa o Pango" je každopádně spojena jedna z největších kontroverzí posledních let, co se týče tradičního novozélandského rituálu. Svůj tanec, který při premiéře nové verze vedl Tana Umaga, totiž Novozélanďané zakončili gestem, které evokovalo podříznutí krku, za což si vyslechli kritiku, jelikož někteří diváci tento posunek považovali za příliš agresivní.

S tím ale nesouhlasil autor nové haky a expert na maorskou kulturu a zvyky Derek Lardelli. "Když hráči předvádí "Kapa o Pango", jejich nohy hoří a lapají po dechu. Gesto znamenalo, že uchopili energii, kterou mají na levé straně, táhnou ji skrz srdce a plíce a poté ji vypustí. Díky tomu se před zápasem posílí," vysvětlil gesto Lardelli.

Slavný novozélandský tanec ale vyvolával emoce i v letech předešlých. V roce 1991 se například Australan David Campese místo sledování rituálu rozkopával s míčem. Angličan Richard Cockerill zase přímo omezoval jednoho z Novozélanďanů při předvádění tance.

Provokace Richarda Cockerilla


Častým protestním činem proti tanci haka je právě přílišné přiblížení soupeře. V roce 1989 Irové došli ruku v ruce až přímo před Novozélanďany a nechybělo mnoho, aby proběhla vášnivější výměna názorů. Kvůli novozélandskému rituálu tak došlo v moderních pravidlech k úpravě a týmy by měly mít od All Blacks při tanci jistý odstup. To se však rozhodli porušit Francouzi, a to hned dvakrát. Nejprve v roce 2007 a poté o čtyři roky později, za což si vykoledovali pokutu.

Jinou formu provokace zvolil Wales v roce 2008. Pro soupeře All Blacks je normální, že se po provedení haky rozejdou. Velšané ovšem zůstali stát na místě, na což zareagovali stejným způsobem Novozélanďané a celou situaci pak musel řešit rozhodčí.

Haka v utkání Wales - Nový Zéland

Posledním ze série momentů vzbuzujícím emoce je video legendy anglického ragby Matta Dawsona, jenž si v nahrávce z haky dělá legraci prostřednictvím slavného tance "Makarena", jejž upravil do podoby "Hakarena". Někteří jeho gesto ostře kritizovali, ale například novozélandský reprezentant Keven Mealamu si s ním hlavu nelámal a označil ho za vtipné.

Nejenom haka fascinuje diváky

O tom, že haka je neslavnější z předzápasových tanců, není pochyb. Na právě probíhajícím šampionátu ale není jediným. Hned další tři týmy mají v repertoáru rituál, jímž sebe motivují a soupeře zastrašují.

Jedním z nich je Fidži, které dlouho předvádělo tanec zvaný "Cibi", jež se tradičně používal před bojem a po něm. Fidžijci ho začali používat v roce 1939, ale před třemi lety ho nahradila modernější, energičtější a dynamičtější verze "Bole".

Svůj předzápasový rituál má rovněž Tonga. Jeho název je "Sipi Tau" a vychází z tradičního kulturního tance "Kailao". Třetím do party je Samoa, jež tančí bojový tanec s názvem "Manu Siva Tau".

Všechny reprezentační výběry už svoje tance na světovém šampionátu stihly předvést a podle očekávání vzbudily velké ohlasy. Fanoušci předzápasových rituálů svoje zraky budou ale směřovat především k 9. říjnu. To na sebe narazí Nový Zéland a Tonga, což znamená, že diváci uvidí nejenom souboj v ragby, ale také v tanci.

Zdroj
ČT sport, Daily Mail, Telegraph, allblacks.com

Hlavní zprávy