Následuje
BasketManie

Lety budou teplu navzdory, Češi chtějí medaili

Harrachov - Navzdory teplému počasí se na harrachovském mamutím můstku uskuteční mistrovství světa v letech na lyžích a čtyřkolový závod jednotlivců nemá jasného favorita. Využít domácího prostředí a zaútočit na cenné kovy chtějí po 20 letech i Češi v čele Romanem Koudelkou a Antonínem Hájkem. MS v letech na lyžích sledujte živě na ČT sport a našem webu, poprvé ve čtvrtek od 16:45.

Mamutí můstek v Harrachově
zdroj: ČTK autor: Břetislav Fiala

Mezi kandidáty na stupně vítězů patří už jednačtyřicetiletý Japonec Noriaki Kasai, který se v Harrachově stal mistrem světa jako devatenáctiletý v roce 1992. Na pátou zlatou a druhou individuální medaili z letů bude útočit Rakušan Gregor Schlierenzauer, tisíce polských fanoušků přijedou fandit dvojnásobnému olympijskému vítězi Kamilu Stochovi a německým želízkem je Severin Freund.

Titul bude obhajovat Slovinec Robert Kranjec. Mistr světa z Vikersundu 2012 ale naposledy skákal na olympiádě v Soči, kde si při pádu v tréninku zranil koleno a naplno trénoval až minulý týden v Planici. "Proto můžu skákat uvolněně bez tlaku. Nevím, jak na tom jsem, ale převažuje optimismus," řekl Kranjec.

Šanci na stupně vítězů cítí domácí skokani. Uspět by mohli v soutěži jednotlivců, ale možná ještě větší naději mají v družstvech. Spolu s Koudelkou a Hájkem by měli v kvartetu trenéra Davida Jiroutka být zkušený Jakub Janda a Jan Matura, který loni v Harrachově skončil druhý a třetí při letech v rámci světového poháru.

"O nějakou (medaili) tady bojujeme, neplácáme do větru. Začalo se nám na konci sezony dařit. Sebedůvěra kluků je tak daleko, že se o tom dá mluvit takhle nahlas," řekl Jiroutek. "Medaili neslibujeme, ale zkusíme," řekl Hájek. Motivací navíc je prémie milion korun pro celý tým, kterou vypsal skokanský úsek svazu. Poslední "leteckou" medaili získal před dvaceti lety Jaroslav Sakala v Planici. V Harrachově se ze stříbra radoval místní rodák Pavel Ploc v roce 1983.

V Harrachově se kvůli nemoci neobjeví bývalá finská hvězda Janne Ahonen. Naopak přijede někdejší světový rekordman v letech Björn Einar Romören, který v roce 2005 letěl v Planici 239 metrů. Pořadatelé měli obrovské problémy s přípravou můstku. Kvůli nezvykle teplému počasí museli využít nejmodernější technologie na výrobu sněhu, což je stálo navíc 2,5 milionu korun. "Máme dostatek sněhu, aby vydržel do neděle, byť nás to stálo enormní úsilí. Závody uděláme, musíme," řekl v úterý ředitel skokanského úseku Rostislav Jozífek a prezident organizačního výboru světového šampionátu.

Ve čtvrtek je na programu kvalifikace, v pátek a v sobotu individuální závod a v neděli soutěž družstev, ve které získalo třikrát po sobě titul Rakousko. Mistrovství světa v letech na lyžích se v Harrachově uskuteční počtvrté. V roce 1983 vytvořil Ploc tehdy světový rekord a skončil druhý za Němcem Klausem Ostwaldem, v roce 1992 zvítězil Kasai a před dvanácti lety Němec Sven Hannawald, který jako první v historii vyhrál letecký šampionát dvakrát po sobě.

Čtvrtek: 17:00 kvalifikace, 18:20 zahajovací ceremoniál (od 16:45 na ČT sport),Pátek: 15:30 zkušební kolo, 16:30 1. kolo a 17:30 2. kolo (od 16:10 na ČT sport),Sobota: 15:00 zkušební kolo, 16:00 3. kolo a 17:30 finále (od 15:40 na ČT sport),Neděle: 14:00 1. kolo a 14:45 finále - závod družstev (od 13:40 na ČT sport).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy