Buly - debata expertů

Jansrud vyhrál v Kvitfjellu a drží naději na malý křišťálový glóbus

Kvitfjell (Norsko) - Předposlední superobří slalom sezony vyhrál v norském Kvitfjellu domácí Kjetil Jansrud a uchoval si naději na obhajobu celkového triumfu v disciplíně. Před finálovým závodem ve Svatém Mořici ale ztrácí 40 bodů na krajana Aleksandera Aamodta Kildeho.

Kjetil Jansrud
zdroj: ČTK/AP autor: Poppe Cornelius

Kilde se po čtvrtém místě posunul do čela pořadí před zraněného krajana Aksela Lunda Svindala. Třiadvacetiletý juniorský mistr světa v obřím slalomu z roku 2013 má šanci získat premiérový glóbus v kariéře.

Jansrud vybojoval čtvrté vítězství v sezoně a opět v jiné disciplíně. Na kontě už měl triumfy v paralelním obřím slalomu, kombinaci a sjezdu, celkově to byl jeho 14. úspěch v kariéře. Speciálně v Kvitfjellu se mu daří, super-G tu vyhrál už počtvrté, k tomu jednou ovládl i sjezd. "Nebyla to úplně perfektní jízda, ale když se člověk podívá na ostatní, byla tu tři, čtyři těžká místa, kde se hodně chybovalo. Proto to zase ode mě nebylo tak špatné," řekl Jansrud a těšil se na finále. "Vždycky je zábava, když je to napínavé," řekl.

Se ztrátou 17 setin skončil druhý Vincent Kriechmayr z Rakouska, který se v boji o malý křišťálový glóbus udržel o tři body před Jansrudem. "Chtěl jsem Nory tady u nich doma setřít, ale za druhé místo se nemusím stydět," řekl Kriechmayr.

Ten je ve hře o prvenství v disciplíně, ačkoliv nevyhrál žádný závod. V této sezoně byl ale v super-G dvakrát druhý a jednou třetí, což jsou jeho jediná medailová umístění v kariéře. Ve Svatém Mořici by chtěl přidat triumf. "Norové jsou na tom super, ale já se nikoho nebojím," prohlásil.

Muži - superobří slalom: 1. Jansrud (Nor.) 1:32,71, 2. Kriechmayr (Rak.) -0,17, 3. Paris (It.) -0,32, 4. Kilde (Nor.) -0,47, 5. Weibrecht (USA) -0,68, 6. Feuz -0,80, 7. Janka (oba Švýc.) -0,86, 8. Guay (Kan.) a Fill oba -0,90, 10. Sander (Něm.) -0,96.

Průběžné pořadí superobřího slalomu (po 7 ze 8 závodů): 1. Kilde 335 b., 2. Svindal (Nor.) 310, 3. Kriechmayr 298, 4. Jansrud 295, 5. Weibrecht 244, 6. Janka 243, ...58. Krýzl (ČR) 2.

Průběžné pořadí SP (po 40 z 44 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 1625, 2. Kristoffersen (Nor.) 1272, 3. Pinturault (Fr.) 1080, 4. Jansrud 1013, 5. Svindal 916, 6. Paris 805, ...99. Krýzl (ČR) 57.