Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
AZ-kvíz

Flop změnil atletický svět, Fosbury na něj ale přišel náhodou

Praha - Jen málo lidí o sobě bez nadsázky může prohlásit, že změnili svět sportu. Dick Fosbury je jedním z nich. Na olympijských hrách v Mexiku 1968 vyrazil dech sportovní veřejnosti, když se svou prapodivnou technikou získal zlatou medaili ve skoku vysokém. O čtyři roky později v Mnichově už se nenašel nikdo z favoritů, kdo by neskákal tzv. Fosburyho flopem. 

Dick Fosbury
zdroj: ČT4

Flop znamenal revoluci ve skoku do výšky, sám Fosbury ale přiznává, že nová technika se vlastně zrodila jen shodou okolností. "Když jsem začal zkoušet jako malý chlapec atletiku – to mi bylo deset nebo jedenáct let - učitel nás učil klasické styly. To byl v té době tzv. straddle. Všichni používali straddle. Ale také nás učil i starší styly, a to byly hlavně nůžky," vzpomíná Fosbury.

Na rozdíl od všech ostatních Fosbury ale nikdy nepřivykl na straddle a raději skákal v té době již překonanou techniku "nůžek". Když však mladý atlet přešel na střední školu, Fosburyho nový trenér neměl pro nůžky příliš pochopení. "Trenér si mě vzal stranou a vysvětlil mi, že nůžky mě omezují. Pokud opravdu chci být dobrý výškař, musím se naučit také straddle. Takže jsem musel začít úplně od začátku, a to bylo pro mne hrozně složité. Zkoušel jsem to v soutěžích šest sedm týdnů, neměl jsem však vůbec žádný úspěch. Byl jsem schopný skočit straddlem jen to samé, co nůžkami," popisuje své trápení Fosbury.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Jak vypadá pravý flop - Dick Fosbury v Mexiku 1968

Tehdy šestnáctiletý skokan tak raději přesvědčil svého trenéra, že tudy cesta nevede a vrátil se zpět k nůžkám. Nejen pro Fosburyho, ale pro celý skok do výšky, se ukázalo rozhodnutí vrátit se k zastaralé technice, jako velmi šťastné. Právě nůžky totiž stály u zrodu nového stylu, který později oslnil svět.

Za zkoušku nic nedáš

"V jedné soutěži, poté co jsem si vyrovnal osobní rekord, jsem útočil na výšku, kterou jsem nikdy předtím neskočil, a měl jsem pocit, že musím udělat něco jiného, a tak jsem víc zvedl boky. No nic jiného mi nezbývalo, než se položit a najednou jsem to přeskočil. Oni zvedli laťku, já jsem znovu zkusil tuhle novou pozici těla a zlepšil jsem se o patnáct centimetrů. To je obrovské zlepšení od momentu, kdy jsem seděl nad laťkou až do momentu, kdy jsem nad ní ležel," popisuje nenadálý objev flopu Fosbury.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Téma pro hosty Michala Dusíka

Samozřejmě ještě nějakou dobu trvalo, než skokan novou techniku vypiloval. Další rok pracoval na vylepšení náběhu, měnil pozici ramene při skoku, až v posledním roce na střední škole byl styl v podstatě vyvinutý a Fosbury se tak stal prvním skokanem, který létal nad laťkou netradičně zády napřed.

Mladý atlet měl velké štěstí, že právě v době, kdy objevil svůj flop, začal se na doskočištích používat vak s gumovou pěnou. Do té doby se skákalo do písku či pilin, což vzhledem ke krkolomnému dopadu po flopu mohlo být v lepším případě velmi nepříjemné. "To bylo pro mne doslova požehnáním, že se všechno změnilo zrovna v téhle době," je si vědom Fusbury.

Řada fanoušků, skokanů i zástupců médií se ale Fosburymu pro jeho podivně působící styl vysmívala. Samo označení, které si nová technika získala je vlastně ironická. Sloveso "flop" znamená totiž v Oregonu, odkud Fusbury pocházel, mimo jiné "plácnout sebou", tak jako sebou plácá ryba na suchu a přeneseně - že se něco nepovedlo. "Já jsem ale naopak měl rád tu dvojsmyslnost, protože já jsem byl s tímhle flopem úspěšný," vysvětluje Fosbury.

Mexiko všechno změnilo

Jenže pak přišla v roce 1968 olympiáda v Mexiku a posměváčci rychle zmlkli. Prakticky neznámý Dick Fosbury byl stále jediným mezi závodníky, kdo používal flop. V novém olympijském i americkém rekordu si však doskočil pro zlato a svět žasnul. Nyní už byste těžko hledali někoho, kdo by používal jinou techniku než Fosburyho flop.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články