Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ZOH 1992 Albertville

Favority Turné čtyř můstků jsou opět Ammann a Schlierenzauer

Oberstdorf (Německo) - Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích má na svém začátku stejné jasné favority jako loni. Do 58. ročníku prestižní čtyřdílné soutěže v rámci Světového poháru vstoupí jako hlavní adepti na vítězství vedoucí muž seriálu SP Švýcar Simon Ammann a rakouský letec Gregor Schlierenzauer. Jenomže loni ani jeden z nich v autě pro vítěze domů neodjel. Třemi výhrami po sobě jim triumf nečekaně vyfoukl Rakušan Wolfgang Loitzl. První závod je na programu v úterý v Oberstdorfu, na Nový rok se bude skákat v Garmisch-Partenkirchenu. Po dni volna čekají skokany závody v Innsbrucku a seriál skončí 6. ledna v Bischofshofenu.

"Ammann a Schlierenzauer jsou letos i mými favority. Oba předvádí nádherné skoky, ale nic jistého nemají. Turné se řídí vlastními zákony," řekl bývalý skokan Sven Hannawald, jediný muž, který dokázal v historii turné vyhrát v jednom ročníku všechny čtyři závody.

České kvarteto pro prestižní seriál tvoří Jakub Janda, Martin Cikl, Lukáš Hlava a Jan Matura. Po polovině turné pravděpodobně někoho z nich nahradí Roman Koudelka, který se na úvod sezony zatím trápil. Nikdo z Čechů však nejspíš nezasáhne do bojů o přední příčky.

Společně se Ammann se Schlierenzauerem podělili o výhry v pěti ze šesti závodů a pouze Nor Björn Einar Romören jim dokázal občas konkurovat. K favoritům patří také další Rakušané Andreas Kofler a Thomas Morgenstern. Dvojnásobný olympijský vítěz Ammann je ale před turné ve svých prohlášeních raději velice obezřetný. "Nebudu verbalizovat své plány a cíle. Chci hlavně skákat dobře a uvidíme," řekl skokan, který se může stát prvním švýcarským vítězem turné v historii.

Pro Schlierenzauera je turné vždy velkou událostí. Touží po celkovém triumfu, ale snaží se na úspěch moc nemyslet. "Turné letos není hlavním cílem," řekl směrem k olympiádě ve Vancouveru. "Vyhrát chce každý a k tomu je potřeba forma a taky hodně štěstí," řekl rakouský rekordman v počtu výher v závodech Světového poháru.

Nejlepší skokan turné si může přijít na prémie ve výši 62 200 eur (1,6 milionu korun) v případě, že zopakuje Hannawaldův rekord ze sezony 2001/02 a vyhraje všechny závody. Jednotlivá vítězství odmění pořadatelé částkou 10 000 švýcarských franků (177 000 korun), což je zhruba třetina loňské prémie, neboť odměny budou tentokrát nově rozděleny vždy mezi nejlepších třicet skokanů. Celkový vítěz navíc získá automobil Subaru Outback v hodnotě 920 000 korun.

Program:

28.–29. prosince: Oberstdorf (HS 137),

31. prosince–1. ledna: Garmisch-Partenkirchen (HS 140),

3.–4. ledna: Innsbruck (HS 130),

5.–6. ledna: Bischofshofen (HS 140).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy