Paralympijský magazín

Diethart králem v Bischofshofenu i celkově, nejlepším Čechem Matura

Bischofshofen – Turné čtyř můstků vyhrál objev sezony a veliké překvapení ve světovém poháru Thomas Diethart z Rakouska. Jednadvacetiletý skokan vedl po prvním kole a před svým největším pronásledovatelem Simonem Ammannem ze Švýcarska měl v součtu šesti skoků náskok už více než 16 bodů. Mladík, kterého před začátkem Turné neznali fanoušci ani řada závodníků, ustál bez problémů tlak domácího prostředí a doskočil si pro životní triumf. Celkově druhý v seriálu byl další rakouský reprezentant Thomas Morgenstern, ve čtvrtém závodu třetí. Do druhého kola závěrečného závodu Turné prošli tři Češi, ale ani jeden se výrazně neposunul. Nejlepší byl Jan Matura na 12. místě, celkově obsadil 20. příčku.

Thomas Diethart
zdroj: ČTK/AP autor: Kerstin Joensson

Diethart se stal naprostou senzací. Do Turné měl za sebou pouze čtyři závody světového poháru. V Bischofshofenu skočil 138,5 a 140 metrů a stal se šestým rakouským vítězem Turné v historii. "Je to šílené. Těžko se tomu dá uvěřit, ale všechno fungovalo bezchybně. Jsem v sedmém nebi," uvedl Diethart nevěřícně. "Jsem přešťastný, dětský sen se mi právě splnil," prohlásil po svém druhém vítězství v závodu světového poháru v kariéře. Premiérový triumf vybojoval v Ga-Pa.

Porazil Slovince Petera Prevce a krajana Thomase Morgensterna, který v druhém kole předvedl bravurní skok 142 metrů a díky tomu se dostal na druhé místo konečného pořadí před Švýcara Simona Ammanna. Čtyřnásobný olympijský vítěz Ammann mohl útočit na jediný triumf, který ve své sbírce ještě nemá, ale k tomu by potřeboval v obou kolech delší skoky než 137,5 a 137 metrů, jež mu vynesly čtvrté místo. Ammann, který vyhrál i mistrovství světa, světový pohár a MS v letech, byl na Turné v celkovém pořadí už dvakrát druhý a nyní podruhé třetí.

Turné čtyř můstků překvapivě vyhrál mladý Rakušan Diethart

Poprvé v miniseriálu postoupili do druhého kola tři Češi - své soupeře porazili Jan Matura a Jakub Janda, jako poslední šťastný poražený prošel také Lukáš Hlava. Matura v druhém kole skočil 133,5 metru a prokázal, že jeho forma roste. Po jedenáctém místě v Ga-Pa zaznamenal druhý nejlepší výkon sezony.

"Jsem spokojený, protože jsem zase předvedl dva dobré skoky," uvedl Matura. "Malé chyby tam jsou, ale pořád je do olympiády dost času je odstranit. Takže jsem rád, že výkonnost jde nahoru," pochvaloval si.

Matura mohl být v konečném pořadí Turné ještě lepší, neboť v minulém závodu v Innsbrucku bylo zrušeno druhé kolo, které by jej určitě posunulo vpřed. "Možná z toho mohlo být nejlepší moje umístění na Turné, ale hlavní je, že skoky jsou vyrovnané a výsledek je také hezký," dodal loni devatenáctý muž seriálu.

Hlava skončil pětadvacátý. Janda, který v pikantním souboji porazil Fina Janneho Ahonena, s nímž v roce 2006 Turné vyhrál, druhý pokus nezvládl a 119 metrů ho poslalo na třicáté místo. Čestmír Kožíšek dopadl v prvním kole na 122 metrů a obsadil 40. příčku.

Datum a místo narození: 25. února 1992, Tulln. Výška: 169 cm

Největší úspěchy: vítěz Turné čtyř můstků 2014, vítěz dvou závodů SP; stříbro v závodě družstev na Evropském olympijském festivalu mládeže 2009.

Ostatní: donedávna prakticky neznámý skokan, před touto sezonou měl na kontě jen dva starty v závodech světového poháru; skákat na lyžích chtěl od pěti let, kvůli lepším tréninkovým podmínkám se celá jeho rodina přestěhovala nedaleko Innsbrucku a do jeho přípravy investovala více než 100 000 eur (2,75 milionu korun); absolvent lyžařského gymnázia ve Stamsu debutoval v seriálu SP v lednu 2011 na Turné čtyř můstků v Innsbrucku, poté až do této sezony závodil převážně v Kontinentálním poháru; do SP se vrátil týden před Turné čtvrtým místem v Engelbergu, od té doby skončil nejhůř šestý; má velkou sílu v nohách, jeho čistý výskok od země je 75 centimetrů; jako své koníčky uvádí lyžování, lezení a jízdu na kole, miluje dorty.

Závod SP a závěrečný díl Turné čtyř můstků ve skoku na lyžích v Bischofshofenu (Rakousko):

1. Diethart (Rak.) 296,5 b. (138,5+140 m), 2. Prevc (Slovin.) 294,8 (139,5+138,5), 3. Morgenstern (Rak.) 293,6 (137+142), 4. Ammann (Švýc.) 285,7 (137,5+137), 5. Kasai (Jap.) 281,0 (133,5+137,5), 6. Bardal 278,4 (133,5+134,5), 7. Fannemel (oba Nor.) 276,1 (132+135,5), 8. Stoch (Pol.) 275,1 (134+133,5), 9. Wellinger 273,3 (134+133,5), 10. Freund (oba Něm.) 271,7 (133+133,5), ...12. Matura 267,1 (131+133,5), 25. Hlava 248,7 (128,5+126,5), 30. Janda 221,2 (124,5+119), 41. Kožíšek (všichni ČR) 113,3 (122).

Konečné pořadí Turné (po 4 závodech): 1. Diethart 1012,6, 2. Morgenstern 994,3, 3. Ammann 992,4, 4. Prevc 971,3, 5. Kasai 962,1, 6. Bardal 950,6, ...20. Matura 759,7, 30. Hlava 658,9, 46. Janda 341,2, 47. Hájek (ČR) 338,3, 51. Kožíšek 306,8.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 27 závodů): 1. Stoch 558, 2. Ammann 534, 3. Schlierenzauer (Rak.) 476, 4. Bardal 469, 5. Morgenstern 438, 6. Diethart 395, ...28. Janda 96, 35. Matura 69, 52. Hlava 17, 58. Hájek 9.