Dálkový běh Birkebeinerrennet patří domácím Eliassenovi a Johaugové

Rena (Norsko) – Petter Eliassen a Therese Johaugová slavili v cíli norského dálkového běhu Birkebeinerrennet. Mezi muži Eliassena na stupně vítězů doplnili jeho norští krajané Sundby a Dahl. Nejlepší český výsledek na 54kilometrové trati zaznamenal pátý Stanislav Řezáč, desáté místo obsadil Lukáš Bauer. Mezi ženami skončila šestá Eva Vrabcová-Nývltová.

Řezáč se s Bauerem drželi dlouho spolu a bojovali v elitní desítce. Ostřílený dálkový běžec Řezáč jezdící za Silvini Madshus Team v závěru prokázal své zkušenosti ze závodu, který už čtyřikrát vyhrál, od Bauera se odpoutal a ve finiši o páté místo porazil Eldara Rönninga.

Na Birkebeinerrennetu se sešla v této zimě největší konkurence a Eliassen ve finiši udolal vítěz Světového poháru Martina Johnsruda Sundbyho o deset vteřin. "Je to pohádka, jsem nadšený a nemůžu tomu uvěřit," řekl Eliassen. Norský úspěch podtrhl třetím místem John Kristian Dahl.

Závod žen se rozhodl krátce po startu. Johaugová se rychle odpoutala od soupeřek a suverénně vyhrála před Rakušankou Kateřinou Smutnou o 2:40,5 minuty. "Byla jsem překvapená, jak lehce jsem ujela hned od začátku. Tak jsem si řekla, že pojedu svůj vlastní závod. Bylo to v krásném počasí zábavné, ale je to dlouhé," řekla Johaugová.

Birkebeinerrennet, závod Ski Classics v dálkovém lyžování z Redy do Lillehammeru (54 km klasicky).

Muži: 1. Eliassen 2:19:28, 2. Sundby -10, 3. Dahl (všichni Nor.) -15, 4. Niskanen (Fin.) -2:12, 5. Řezáč -3:49, 6. Rönning (Nor.) -3:50, ...10. Bauer -5:52.

Průběžné pořadí Ski Classics: 1. Eliassen 1070 b., 2. A. Aukland 912, 3. Pettersen (oba Nor.) 840, ...7. Řezáč 534, 45. Bauer 75, 52. Ondrášek 59, 60. Ročárek 44.

Ženy: 1. Johaugoová 2:41:46, 2. Smutná (Rak.) -2:40, 3. Bonerová (Švýc.) -2:42, Išidaová (Jap.) -2:48, 5. Niskanenová (Fin.) -4:02, 6. Vrabcová-Nývltová -9:47, ...34. Zelenková -41:53.

Průběžné pořadí Ski Classics: 1. Smutná 1090, 2. Bonerová 1015, 3. Johanssonová-Norgrenová (Švéd.) 876, ...9. Boudíková 395, 15. Zelenková 243, 23. Vrabcová-Nývltová, Chrástková obě 95.