Češky po nepřesné střelbě skončily v Hochfilzenu šesté

Hochfilzen (Rakousko) - Česká štafeta ve složení Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Luie Charvátová a Veronika Vítková obsadila v úvodním závodě družstev šestou příčku. V polovině závodu štafet sice předávala Soukalová z prvního místa, avšak slabší střelba na závěrečných položkách nakonec Češky srazila pořadím dolů. Z vítězství se radují Italky, které v závěru těsně předjely Němky. České kvarteto zajelo nejrychlejší běžecký čas ze všech štafet. 

Hromadný závod biatlonistek
zdroj: ČTK/LEHTIKUVA autor: Markku Ulander

Puskarčíková štafetu výborně rozběhla, a ačkoliv na střelnici pokaždé jednou dobíjela, vyslala Soukalovou na druhý úsek s minimálním náskokem z prvního místa. Vedoucí žena průběžného pořadí SP zvládla střelbu s dvěma opravnými výstřely na stojce a udržela těsné vedení. "Pro mě to byl v sezoně nejtěžší závod. Bojovala jsem sama se sebou už od startu. Při druhé střelbě jsem se dostala při dobíjení pod tlak, abych udržela první místo," řekla Soukalová.

Nadějně rozjetý závod se pokazil na třetím úseku. Charvátová, která po pátém místě v pátečním sprintu nahradila v sestavě Jitku Landovou, sice po první střelecké položce dál vedla, vestoje se jí pak ale nepodařilo trefit tři terče. Musela na jedno trestné kolo, ztratila téměř půl minuty a předávala na sedmém místě. "Podělala jsem to. Ve štafetách trestné kolo být nesmí. Dát tři opravy na tři dobíjení byl už nadlidský úkol. V posledním kole jsem už neměla síly na snížení ztráty. Mrzí mě to. I vzhledem k holkám," řekla Charvátová.

Trenéra Zdeňka Vítka zařazení dvaadvacetileté závodnice do sestavy nemrzelo. "Lepší je zkoušet na začátku sezony alternativu se složením štafety, než na mistrovství světa jet naostro," řekl kouč. "Charvátová je v dobré běžecké formě. Ležku zvládla slušně. Na stojce jsme očekávali, že může výsledek ovlivnit nervozita," konstatoval.

Vítková se na posledním úseku dostala při ležecké položce do stejné situace a musela třikrát dobíjet, všechny terče ale sestřelila a držela se sedmá. Její manko však narostlo na téměř 46 sekund. Nepřesný poslední výstřel vestoje ji stál těsnější kontakt se soupeřkami, přesto se v závěrečném okruhu dokázala zásluhou nejrychlejšího běhu ze všech závodnic o jedno místo posunout.

"Jsem ráda, že jsem na tři opravy zažehnala hrozbu trestného kola. Vydolovala jsem ve finiši poslední zbytky sil. Předstihla jsem Bělorusku, na více už to nestačilo," uvedla Vítková.

SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko) - štafeta:

1. Itálie (Vittozziová, Oberhoferová, Sanfilippová, Wiererová) 1:05:32,6 (0 trest. kol+8 dobíjení), 2. Německo (Hildebrandová, Hammerschmidtová, Hinzová, Preussová) -0,2 (0+7), 3. Ukrajina (Džymová, Abramovová, Valj Semerenková, Pidhrušná) -13,1 (0+10), 4. Polsko -27,5 (0+10), 5. Francie -28,8 (0+6), 6. ČR (Puskarčíková, Soukalová, Charvátová, Vítková) -29,8 (1+12).

Hlavní zprávy