BLOG: Jak moc byl potrestán ruský sport?
Když v červenci 2016 odmítl Mezinárodní olympijský výbor (MOV) plošný zákaz ruských sportovců na OH v Riu, vyvolalo to bouřlivé reakce. Nyní je tu další olympiáda a další rozhodnutí. Jde o odpovídající reakci na ruský dopingový systém?
Na první pohled jde o rozvážné rozhodnutí, které potrestá viníky a naopak nepostihne ty, kteří se s dopingovým systémem nezapletli. Trest tak dostali dva hlavní architekti neslavné frašky ze Soči. Výkonný výbor MOV totiž doživotně vyloučil Vitalije Mutka i jeho někdejšího nástupce Jurije Nagornycha.
V Pchjongčchangu se neobjeví ruské barvy a vlajky, nezahraje ani ruská hymna. MOV navíc suspendoval Ruský olympijský výbor (ROV). Naopak ti sportovci, jejichž jména nefigurují v získaných databázích, které jsou nyní jedním z hlavních důkazů o dopingovém programu v Rusku, mají šanci se Her zúčastnit.
Dosud zřejmě vše v pořádku. Mnozí požadovali plošný zákaz ruských reprezentantů, kdo ale sledoval počínání MOV před rokem, nemohl něco takového příliš očekávat. Naopak jde Thomasu Bachovi a dalším členům exekutivy dát k dobru, že z rozhodnutí neučinili podobnou blamáž, jako když se několik týdnů před Riem vyhnuli odpovědnosti.
Neutrální sportovci
Na druhou stranu v prohlášení najdeme také body, které zaráží. Jedním z nich je už jen samotné označení sportovců, kteří se po splnění čtyř vytyčených podmínek (mj. absence předchozího dopingového trestu) do Pchjongčchangu dostanou. Jejich status pak bude znít "olympijští sportovci z Ruska".
Proč ta druhá část názvu? Vždyť v Riu závodili o atletické medaile "autorizovaní neutrální sportovci". Může se zdát, že jde o slovíčka, ale jeden z postihů vůči Rusku by měl být právě ten, že na OH nebude kromě hymny či vlajky ani jakékoliv označení. Jako by si neutrální sportovci nebyli zcela rovni a neutrální vlajka nebyla tak úplně neutrální.
Ve vyjádření též dále stojí, že "Mezinárodní olympijský výbor může částečně nebo zcela ukončit suspendaci Ruského olympijského výboru ze závěrečného ceremoniálu, a to v případě, že ROV plně splní podmínky dané mu ze strany MOV". V určitém případě by se tak ruské barvy na Hrách skutečně mohly objevit, což by byl zvrat hodný napínavého filmu.
Síla trestu
Jak tvrdý je skutečně postih pro Rusko, kde probíhalo opravdu bezprecedentní porušování sportovních a etických pravidel? Kde se agenti tajné služby FSB vlamovali do lahviček se vzorky a funkcionáři, mezi nimi současný šéf ruského biatlonového svazu Alexander Kravcov, nařizovali (!) pozitivní testy pro závodníky z konkurenčních zemí?
Ruský dopingový systém u potrestaných Mutka s Nagornychem možná začínal, ale rozhodně nekončil, stejně tak jako nekončil u Alexandera Legkova a dalších sportovců, kterým MOV odebral medaile ze Soči. Jde o systémovou věc a kulturu, která nezačala zničehonic před Soči a nevyprchala s následným odhalením.
Výkonný výbor MOV tento systém svým rozhodnutím nepotrestal. Místo toho dal Rusům nejslabší trest, který si vzhledem k závažnosti existujících důkazů mohl dovolit. Nejde se ubránit dojmu, že pouze plošný zákaz mohl mít na ruský sport efekt, který by směřoval k pozitivním změnám.
Takto budou v Pchjongčchangu závodit neutrální sportovci, u jejichž jmen uvidíme označení "z Ruska". Ruský sport zůstane pod zvýšeným dohledem, ale zásadní trest v podobě skutečného zákazu nepřijde. A Vitalij Mutko se sice na olympijské hry nepodívá, nahradí si to však o několik měsíců později na fotbalovém MS, které si ve své zemi uspořádá.