Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Sport roku 2024

Bez sněhu i zájmu o zimní sporty. Peking přesto stojí o ZOH

Peking - Mohl by se stát prvním městem, které hostilo zimní i letní olympijské hry. Čínská metropole má peníze, zaujetí i pracovní sílu na to, aby splnila náročné podmínky a po 14 letech se stala olympijským centrem v zimním provedení. Největší překážkou by v roce 2022 ale zřejmě bylo to, co Čína těžko ovlivní. Do cesty se jí mohou postavit hlavně povětrnostní podmínky. 

Zimní středisko v Čang-ťia-kchou
zdroj: ČT24

Kde nic není, ani miliardy jenů nepomohou. Přesto Peking doufá, že za pět let bude jeho okolí vypadat úplně jinak než dnes. Například v lyžařském středisku Čang-ťia-kchou, kde má vzniknout jeden z velkých areálů, nenapadl ani milimetr sněhu už dva měsíce. Místo zhruba 250 kilometrů severozápadně od Pekingu by při OH měli využívat hlavně běžkaři a skokani na lyžích. Jenže sněhové podmínky tu mají do ideálu daleko - navíc při vrcholu zimní sezony. 

O mnoho lepší to není ani v dalších střediscích. Prakticky všude zachraňuje situaci umělý sníh. Ani tato varianta ale problém neřeší. Právě sever Číny obecně trpí nedostatkem vody a většina lidí by ji ráda viděla jinde než na rozbředlých svazích. Přesto jsou kvůli olympiádě úřady připravené vysát nedaleký vodní rezervoár.

Zimní středisko v Čang-ťia-kchou
zdroj: ČT24

V samotném Pekingu se se sněhem ani nepočítá. Kromě úvodního a závěrečného ceremoniálu by tak hostil jen sporty na ledě v uzavřených halách. Využít se má maximálně zázemí z letní olympiády. Například basketbalová hala by se stala dějištěm hokejových zápasů či krasobruslení. Vodní "kostka", tedy plavecký stadion, může posloužit jako curlingová aréna.

Pavel Procházka, šéfredaktor časopisu Hattrick, o kandidatuře Pekingu: "Je to vrchol megalomanství a doufám, že to neprojde. Přece jen v Číně se olympijské hry konaly v roce 2008, a to není tak dlouho. Na druhé straně ani kazašská Astana (jediný soupeř Pekingu) není ideálním kandidátem."

Většina disciplín by se však konala v kopcích za městem. Všechny tři olympijské vesnice má spojit rychlovlak. Současná čtyřhodinová cesta autem z Pekingu do Čang-ťia-kchou by se tak smrskla na 50 minut. "Olympiáda by pomohla rozvoji ekonomiky a turistiky v naší oblasti, dala by lidem práci a přivedla je k zimním sportům," přesvědčuje ředitelka Operačního centra pro zimní olympijské hry 2022 Su-č’ Čangová.

Co je lákavé pro organizátory či třeba nezaměstnané, ale nemusí být po chuti ostatním. Čína není pro zimní sporty příliš zaslíbená země. Mnoho lidí je tam považuje za nebezpečné a vyložení nadšenci jsou spíše výjimkou. Za svým cílem ale Čína jde překážkám navzdory.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Zima v Čang-ťia-kchou: Dva měsíce bez přírodního sněhu
Zdroj
ČT24

Hlavní zprávy

Nejčtenější články