Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Švédsko

Z nebe do pekla a zpátky: Volejbalistky zvládly drama s Ukrajinou a zahrají si čtvrtfinále ME

České volejbalistky si po dvanácti letech zahrají čtvrtfinále mistrovství Evropy. Proti Ukrajině ztratily vedení 2:0 na sety, ale pak zmobilizovaly síly a díky životnímu výkonu kapitánky Michaely Mlejnkové, která nasbírala 21 bodů, vyhrály rozhodující sadu 15:12. O postup do bojů o medaile se v Bruselu utkají s úřadujícími mistryněmi světa ze Srbska. Utkání můžete sledovat ve středu od 19:50 v přímém přenosu na ČT sport a czsport.cz.

České volejbalistky, které předchozí čtyři osmifinále prohrály, do duelu s Ukrajinou vstoupily lépe. Díky výborné obraně, solidnímu útoku a ukrajinským chybám se dostaly v úvodní sadě do vedení 18:11.

Pak sice měly slabší pasáž a Ukrajina vyrovnala na 22:22, ale poslední tři výměny znovu získaly Češky ve svůj prospěch a dostaly se do vedení.

Také ve druhé sadě si vedly lépe, po několika bodech Heleny Havelkové odskočily na 21:16. Koncovku této sady pak o chvíli později ovlivnila sporná challenge, kdy český tým viděl na videu lehkou teč ukrajinského bloku.

Rozhodčí ale rozhodli, že útok Gabriely Orvošové mířil přímo do autu. Vzápětí Češky dostaly eso o pásku, Valková nečistě nahrála a Ukrajinky snížily na 21:22.

Svěřenkyně Jannise Athanasopulose si ale nenechaly sadu vzít a znovu zvítězily 25:22. "První dva sety nám fungovalo všechno a Ukrajinky podle mě nebyly ve své kůži," řekla České televizi Mlejnková.

Ukrajinské volejbalistky za nepříznivého stavu nesložily zbraně, ztratily zábrany v útoku a převzaly iniciativu. České hráčky nebyly tak důrazné, třetí set prohrály 20:25 a ve čtvrté sadě dokonce utrpěly debakl 10:25.

Českému týmu se podobně jako v úvodním duelu s Ázerbájdžánem totálně rozpadla hra, nefungovalo nic, měl jen osmnáctiprocentní úspěšnost útoku.

Za stavu 6:14 trenér Athanasopulos začal posílat na palubovku náhradnice. "Začali jsme ztrácet hlavu, pochybovali jsme. Rozhodli jsme se, že necháme odpočinout základní sestavu, aby restartovala svou mysl před pátou sadou," přiblížil kouč.

Set zahájily lépe Ukrajinky, pak se však dostala k síti kapitánka Mlejnková a začala řádit. Složila každou nahrávku, která na ni mířila, a výrazně přispěla k vedení 10:5.

"Už jsem si v hlavě říkala, že už nechci nikdy zažít prohrát, když vedu 2:0. Řekla jsem si, že za každou cenu chci vyhrát," svěřila se Mlejnková.

V letech 2013 a 2017 byla u toho, když české volejbalistky na ME ztratily vedení 2:0 v osmifinálových duelech s Francií a Běloruskem.

Ostatní se tolik neprosazovaly, ale potřebné body přidaly a Česko dotáhlo zápas do vítězného konce. Mečbol proměnila odvážným útokem Havelková.

"Jsem hrozně šťastná a myslím, že všechny z nás, že jsme otočily hrozně rozjetou Ukrajinu, která ve třetím a čtvrtém setu předvedla strašně dobrý volejbal. Řekla bych, že nás uzalejvala. Měli jsme hrozné problémy je ubránit, ony byly najeté a o to je cennější, že jsme je v pátém setu dokázaly takhle zašlápnout a ten pátý set vyhrát," ocenila.

Jen těžko hledal slova po zápase šťastný trenér Athanasopulos. "Ještě tomu nevěřím, je to jeden z největších úspěchů od té doby, co jsme sem přišli. Jsem velmi šťastný hlavně kvůli tomu, jak se zápas vyvíjel. Je to velmi cenné vítězství proti velmi těžkému soupeři," řekl.

Nyní jeho svěřenkyně narazí na favoritky ze Srbska. "Bude nejdůležitější se nezaleknout hvězd, které tam mají. Jsou tam zkušené hráčky, které hrají v nejlepších světových ligách. Já bych našemu týmu a našim mladým hráčkám popřála, ať se nikdo nezalekne a ať bojuje, jak bojoval dneska," řekla Havelková, která je v pětatřiceti letech suverénně nejzkušenější hráčkou týmu.

Srbské volejbalistky ve svém osmifinále přehrály bez problémů 3:0 Švédsko. "Ten zápas bude zajímavý. Srbky jsou favoritky, nemáme co ztratit, to nám vyhovuje," dodala Mlejnková.

Osmifinále ME volejbalistek:

Česko - Ukrajina 3:2 (22, 22, -20, -10, 12)

Rozhodčí: Lopes Pinto (Portug.), Cesare (It.). Čas: 138 min. Diváci: 361.

Sestava a body Česka: Havelková 19, Pavlová 3, Orvošová 20, Mlejnková 21, Koulisiani 5, Valková 3, libera Digrinová/Dostálová - Hodanová 3, Brancuská 2, Pelikánová, Jedličková 1, Bukovská. Trenér Athanasopulos.

Nejvíce bodů Ukrajiny: Krajdubaová 26, Milenková 17, Dorsmanová 10.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články