Následuje
M ČR v latinskoamerických tancích 2020

Volejbalistky USA slaví poprvé titul mistryň světa

Milán - Americké volejbalistky jsou poprvé mistryněmi světa, ve finále šampionátu v Miláně porazily tým Číny 3:1. K historickému triumfu tým USA dovedl legendární hráč a nyní i kouč Karch Kiraly, jediný volejbalista, který dokázal vyhrát olympijské zlato v hale coby člen šestkové reprezentace i na písku. Bronz berou Brazilky, které v souboji zklamaných favoritů přehrály domácí Itálii 3:2.

Americké volejbalistky slaví triumf na šampionátu
zdroj: ČTK

Američanky měly dosud na kontě z MS dvě stříbra a dva bronzy, ale když v sobotním semifinále suverénně vyhrály reprízu olympijského finále nad Brazílií, přiblížily se výrazně světovému zlatu. I ve finále proti Číně za ním zpočátku relativně snadno mířily, po výsledcích 27:25 a 25:20 vedly 2:0 na sety, ale Číňanky brzký konec odmítly. 

Ve třetím setu na hráčky USA přišla v útoku krize, soupeřky odskočily na 17:10 a výrazný náskok udržely. Když předvedly podobnou šňůru ve čtvrté sadě z 15:19 až na 22:19, schylovalo se ve vyprodané milánské hale Mediolanum Forum k pátému dějství. Jenže zodpovědnost v koncovce na sebe vzala americká smečařka Kiberly Hillová a žádné drama nedopustila. 

"Píšeme historii. Říkal jsem holkám, že je velký rozdíl mezi barvami medailí, mezi stříbrem a zlatem. A ony to dokázaly," radoval se kouč Kiraly, který sám slavil světové zlato v šestkovém volejbale v roce 1986 v Paříži. Dvakrát také vyhrál olympijský turnaj a v Atlantě prokázal své umění s míčem nad sítí i v beachvolejbalu.

Brazilské volejbalistky
zdroj: ČTK/AP autor: Emilio Andreoli

Brazilky byly v úvodních dvou sadách suverénní a vypadalo to, že zápas bude jejich jednoznačnou záležitostí. Italky hnány vyprodanou halou pro 13 tisíc diváků však na ztráty setů 15:25 a 13:25 zareagovaly shodnými vítězstvími 25:22 a musela rozhodnout rozhodující sada. V ní už opět kralovaly Jihoameričanky a poprvé v historii získaly bronz.

Mistrovství světa volejbalistek v Miláně:

Finále: USA - Čína 3:1 (25, 20, -16, 24)

O 3. místo: Brazílie - Itálie 3:2 (15, 13, -22, -22, 7).

Další pořadí: 5. Rusko a Dominikánská republika, 7. Japonsko a Srbsko, 9. Německo a Turecko, 11. Belgie a Bulharsko, 13. Chorvatsko a Nizozemsko, 15. Kazachstán a Ázerbájdžán, 17. Argentina, Kanada, Portoriko a Thajsko, 21. Kuba, Kamerun, Mexiko a Tunisko.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy