Následuje
SP Francie

Volejbalisté zdolali Belgii 3:2 a udrželi naději na postup

Liberec - Čeští volejbalisté zvítězili v liberecké skupině kvalifikace mistrovství světa nad Belgií 3:2 po setech 27:29, 28:26, 28:26, 20:25 a 19:17. Po dvouapůlhodinovém dramatu, v němž odvrátili i jeden soupeřův mečbol, si tak přiblížili postup do závěrečného kvalifikačního kola. Posledním soupeřem svěřenců trenéra Zdeňka Haníka na turnaji bude v neděli zatím suverénní Finsko. Češi dobře věděli, že je po zaváhání s Ukrajinou reálně udrží ve hře o mistrovství světa jen vítězství, a začali s viditelným odhodláním. Do obrátek je dostala především série sedmi podání Konečného, kterou domácí univerzál otočil nepříznivé skóre až na 10:6. Jenže pak se belgický celek zbavil chyb, vrátil se do vedení a v koncovce si trpělivě počkal na soupeřovu nepřesnost při pátém setbolu. 

Trenér Haník vyměnil nahrávače, místo Bouly poslal na dvorec Ticháčka a domácí volejbalisté se rvali o naději dál. Obětavá obrana v poli jim ve střední části druhé sady vynesla tříbodový náskok, ale ten byl ještě před koncovkou zase rychle pryč. 

Belgičané se dělového servisu Konečného hodně báli, trenér Gewehr si před ním za stavu 23:23 opět vybral oddechový čas a znovu dokázal českého bijce vyvést z tempa. Hosté tak získali první setbol, ale neproměnili ani další dva a právě Konečný následně hned první českou šanci využil. Předtím přitom při jednom z belgických setbolů útočil do autu a domácí mužstvo zachránil jen soupeřův dotek sítě.


Čtvrtfinalisté předloňského ME dokazovali, že se v Liberci dokážou obejít i bez hvězdy italské ligy Wijsmanse. V útoku přidával bod za bodem mladík Van Walle, kterého domácí bloky neuměly zastavit, ale na druhé straně zářil podobně vytížený Konečný, celkově autor úctyhodných 35 bodů.

Ani tentokrát půlhodinové drama zdaleka neskončilo tradičním 25. bodem a koncovka měla stejný scénář - po třech odvrácených belgických setbolech vybojoval kapitán Hudeček svým podáním první český a neúnavný Konečný ho lehoučkým "padajícím listem" hned proměnil. 

Ve čtvrtém dějství nesrazila zarputilé Čechy do kolen ani pětibodová ztráta, po vyrovnání na 18:18 bylo při oddechovém času u belgické lavičky hodně rušno. Vzrušený koučův proslov ale hosty dokonale probudil, následně opanovali i začátek tie-breaku. Přišlo však další české zmrtvýchvstání, korunované odvráceným mečbolem, a nevídaně dlouhý zápas stylově uzavřel jeho hrdina Konečný.

Utkání ČR - Belgie
Utkání ČR - Belgie
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek
Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy