Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Španělsko - Česko

Volejbalisté potrápili dalšího favorita, ale Bulhaři dokonali obrat v tie-breaku

Jedno vítězství, dvě porážky, z toho jedna v pěti setech. Taková je dosavadní bilance českých volejbalistů na mistrovství Evropy. A právě poslední těsná prohra 2:3 po setech 10:25, 25:23, 25:18, 24:26 a 11:15 přišla pro domácí tým dnes proti Bulharsku. V duelu skupiny B v Ostravě svěřenci Jiřího Nováka vedli nad favoritem 2:1 na sety a čtvrtou sadu měli také dobře rozjetou, dokonce s mečbolem, ovšem utkání nedotáhli do vítězství. Češi mají ve skupině B mají čtyři body a udělali krok k osmifinále.

Jan Galabov při útoku proti Bulharům
zdroj: ČTK autor: Petr Sznapka

Svěřenci trenéra Jiřího Nováka začali šampionát páteční překvapivou výhrou 3:1 nad obhájci stříbra Slovinci, ale v sobotu podlehli 1:3 Bělorusku.

Do osmifinále se ze šestičlenné skupiny B dostanou čtyři týmy. Čeští reprezentanti se v úterý utkají s Černou Horu a ve čtvrtek uzavřou boje ve skupině s Itálií.

"Byli jsme blízko, tak to mrzí, ale na druhou stranu jsme s kvalitním světovým týmem odehráli dobrý zápas, což je povzbuzení," řekl trenér Novák. "Po prvním setu jsme hráli skvělý volejbal, rozhodly individuality. Zápas ukázal, že hrát se dá s každým, jenom se tomu musí věřit."

Úvodní set českému týmu vůbec nevyšel. Hned na začátku volejbalisté prohrávali 2:10. "Moc čekáme, co s námi provedou. Pojďte to obrátit a zakousnout se do nich," burcoval hráče Novák, ale marně. Rozdíl byl propastný ve všech činnostech, domácí útoky se sedmkrát zastavily o bulharské bloky a set domácí volejbalisté ztratili o 15 bodů.

Až ve druhé sadě se podařilo hráčům kouče vyslyšet a rozjeli se k dalšímu odvážnému a nadšenému výkonu. Pomohlo k tomu střídání nahrávačů, Bartůněk dostal šanci místo Janoucha a rozhýbal domácí útok. Nahrávky Bartůňka se Bulharům nedařilo číst a v útoku zaměstnával všechny hráče. "Jeho distribuce je výborná," chválil i bývalý nejlepší český univerzál Jan Štokr v České televizi.

Ke svému standardnímu výkonu se rozehrál univerzál Hadrava, dařilo se i Vašinovi a ve druhém a třetím setu se volejbalisté rozjeli k podobnému výkonu jako proti Slovinsku. Hráči se překonávali i v obraně v čele s liberem Moníkem, na bloku se vedlo Sedláčkovi.

Ve čtvrtém setu už směřoval zápas k vítěznému konci. Češi šli do koncovky s náskokem 23:19, ale Skrimov svým podáním a třemi esy vyrovnal na 23:23. "Takový náskok se dohrává. Podával skvěle, ale myslím, že jsme měli zareagovat a líp zvolit zóny, které krýt. Škoda," řekl Hadrava. Domácí měli mečbol, ale soupeř razantně odztrátoval a následně získal dva body.

V rozhodujícím tie-breaku Bulhaři znovu úspěšně zastavovali české útoky. Čeští hráči ztráceli 6:10, na palubovku přišel zpět Janouch a univerzál Finger, který snížil na 9:10, ale v koncovce už se neprosadili. "V tie-breaku nás přejeli, ale zasloužili jsme si vyhrát," řekl Hadrava.

"Malý bodík je dobrý a pořád je to otevřený," prohlásil směrem k osmifinále. Před zápasem s Černou Horou dodal: "Když budeme hrát stejně, tak o nás nemám strach."

Mistrovství Evropy volejbalistů:

Skupina B (Ostrava):

ČR - Bulharsko 2:3 (-10, 23, 18, -24, -11)

Rozhodčí: Porvazník (SR), Gerothodoros (Řec.). Čas: 130 min. Diváci: 2953.

Sestava a body ČR: Sedláček 7, Janouch, Galabov 14, Zajíček 7, Hadrava 18, Vašina 20, libero Moník - Finger 5, Bartůněk, Licek. Trenér: Novák.

Nejvíce bodů Bulharska: Atanasov 31, Sokolov 17.

Skupina C (Tampere):

Severní Makedonie - Turecko 0:3 (-22, -12, -15), Rusko - Finsko 3:1 (-22, 15, 23, 17).

Skupina D (Tallinn):

Estonsko - Německo 0:3 (-19, -16, -21)

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy