Následuje
VK Jihostroj České Budějovice - Cucine Lube Civitanova

Volejbalisté neztratili doma ani bod a mají nakročeno na ME

Jablonec nad Nisou – Čeští volejbalisté mají nakročeno k postupu na mistrovství Evropy v příštím roce. Na závěr prvního kvalifikačního turnaje v Jablonci nad Nisou porazili nebezpečnou Ukrajinu 3:1 na sety a bez prohry vedou skupinu D. Příští týden jsou na programu odvety v Madridu.

Utkání Česko - Ukrajina
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

Proti nevyzpytatelné Ukrajině měli svěřenci trenéra Zdeňka Šmejkala před zaplněnou Městskou sportovní halou převahu ve dvou setech. Vedle kvalitního podání bez větších problémů bodovali a soupeře trápili vysokým blokem a obranou v poli. I ve třetím dějství se zdálo, že čeští volejbalisté kráčí za výhrou. Domácí tým vedl už 16:12, ale po chybách o náskok přišel a poprvé v kvalifikaci ztratil set.

"Ukrajina zariskovala podání a vyšlo jí to. Na téhle úrovni, když se trefí soupeř do servisu, tak je to vždycky těžké," komentoval kouč Šmejkal ztracený set. "Už se projevilo, že hrajeme třetí den v řadě, a přišla nekoncetrovanost," řekl Martin Kryštof.

Volejbalisté završili první část kvalifikace vítězstvím

Hned na začátku čtvrté sady dali Češi rázně najevo, kdo je pánem na palubovce. Získali náskok 7:2, o ten sice přišli (22:22), ale v koncovce set i zápas dotáhli do konce i díky esu Filipa Habra. "Jsem rád, že se z toho kluci vyhrabali a ukázali vnitřní sílu a že jsme ten zápas, o kterém jsme věděli, že bude těžký, zvládli," řekl Šmejkal.

Tým hrál tři dny ve stejné sestavě. Na nahrávce řídil hru Filip Habr a z pozice univerzála bodoval Michal Kriško, ze smeče útočili Kamil Baránek s Petrem Michálkem. Na bloku hráli Jakub Veselý a Jiří Král a na liberu kryl pole Martin Kryštof. "Bojovnost a vytrvalost nám pomohla k výhře nad Ukrajinou," řekl Veselý.

Druhý turnaj budou hostit Španělé netradičně již od čtvrtka do soboty. "Nebudeme doma, nebudeme mít takové bezvadné prostředí, ale myslím, že je v silách družstva udržet výkonnost, kterou teď má. Doufám, že tam dotáhneme kvalifikaci do úspěšného konce," řekl trenér Šmejkal. "Máme to skvěle rozehrané a věřím, že postoupíme," uvedl Veselý.

Vítěz skupiny D postoupí přímo na šampionát v Bulharsku a Itálii, druhý celek bude hrát baráž. Samostatný český tým na ME chyběl jen v roce 2007 v Rusku.

Česko – Ukrajina 3:1 (19, 21, -22, 23)

Rozhodčí: La Micela (It.), Stan (Rum.). Čas: 106 min. Diváci: 1 700.

Sestava a body Česka: Baránek 15, Král 12, Habr 5, Michálek 6, Veselý 9, Kriško 22, libero Kryštof – Linz 1, Mach, Holubec. Trenér: Šmejkal.

Nejvíce bodů Ukrajiny: Stacenko 21, Rudnickyj 13, Terjomenko 11. Trenér: Zjablicev.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy