Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Týmům se v bojích o Tokio nedaří. Volejbalistkám v Číně olympiáda unikla

Češi stále marně čekají na úspěšnou olympijskou kvalifikaci v kolektivních sportech. V minulých dnech neuspěly softbalistky a teď po porážce s Tureckem 1:3 si postup do Tokia v čínském turnaji nevybojují ani české volejbalistky.

zdroj: ČTK autor: Václav Šálek

Svěřenkyně řeckého kouče Jannise Athanasopulose prohrály první utkání s Čínou 0:3 a v neděli budou hrát s Německem jen o třetí místo. Úřadující olympijské vítězky Číňanky dnes porazily Němky 3:1. Ze čtyřčlenné skupiny B postoupí na olympiádu pouze vítězky a budou to buď domácí favoritky, nebo právě Turkyně.

Volejbalistky začaly proti Turecku špatně, první úspěšný útok zaznamenala Kossányiová až na 6:13 a první set patřil jasně tureckým favoritkám. "Buď jsme si prodloužili polední siestu, nebo Turkyně zkoušely na servisu nové zbraně hromadného ničení. Možné je i obojí," uvedl k úvodní sadě asistent Martin Hroch.

Ve druhé sadě už se Češky zlepšily a blokařka Trnková srovnala na 19:19, ale pak přišly úspěšné bloky soupeřek. Celkem Češky "narazily" v utkání třináctkrát a o sadu přišly.

Úvod třetího setu nevypadal, že by volejbalistky mohly uspět. Prohrávaly 2:6, ale srovnaly na 9:9 a dvě esa v řadě kapitánky a nahrávačky Šmídové na 14:10 je nasměrovaly k zisku sady, kterou ukončila smečařka Mlejnková.

"Od druhého setu úplně jiná 'turecká káva' se zakousnutými Češkami. Jeho koncovku sice urvaly 'turecké šavle', ale v třetím setu začaly koncertovat české lvice, které donutily italského trenéra v tureckých službách Guidettiho míchat se sestavou," popsal Hroch.

Více už ale nezvládly, dalšímu dějství jasně dominovaly hráčky Turecka v čele s Günesovou, autorkou 22 bodů, která zápas smečí ze středu sítě razantně ukončila. "Set poznamenal náš horší vstup, bohužel ani střídání nám nepřineslo naději na pátý set," doplnil Hroch.

České reprezentantky naposledy startovaly pod pěti kruhy v roce 1972 v Mnichově a čekání na start v olympijském turnaji nejspíše neskončí. V lednu se sice ještě uskuteční kontinentální kvalifikace, ale vzhledem k tomu, že národní tým chybí po 14 letech na mistrovství Evropy, tak nejspíš o tuto možnost boje o olympiádu přijde.

Turecko - ČR 3:1 (15, 22, -21,17 )

Rozhodčí: Paškevič (Rus.), Chattábová (Egypt).

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Purchartová 2, Orvošová 4, Mlejnková 10, Trnková 9, Šmídová 5, libero Dostálová - libero Vaňková, Kopecká, Patočková 9, Holásková 2, Kozubíková 1, Janečková. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Turecka: Günesová 22, Bozová 20.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy