Následuje
Panorama

Tesař se dočká velké pocty, jako čtvrtý Čech se objeví ve volejbalové Síni slávy

Teprve čtvrtým Čechem ve světové volejbalové Síni slávy se stal Josef Tesař. Legendární smečař, který zemřel ve věku 80 let v roce 2007, byl mistrem světa z roku 1956 a trojnásobným evropským šampionem. Noví členové budou do vybrané společnosti slavnostně uvedeni 9. listopadu v americkém Holyoke.

Josef Tesař (druhý zleva) na mistrovství světa Evropy v Praze v roce 1949
zdroj: ČTK autor: Mucha Josef

Jako první Čech byl do světové Síně slávy před 15 lety zařazen bývalý vynikající nahrávač Josef Musil, držitel dvou olympijských medailí, dvojnásobný mistr světa a jeden z osmi nejlepších hráčů minulého století. Následovali ho dva čeští funkcionáři František Stibitz a Miloslav Ejem.

Tesař, rodák z Velimi u Kolína, skončil v anketě o českého volejbalistu století druhý za Musilem. Vedle čtyř titulů si z MS a ME v letech 1948-1958 přivezl ještě tři stříbrné medaile, mistrem republiky se stal jedenáctkrát.

Volejbalová Síň slávy existuje od roku 1985. Zpočátku byla čistě americká, od roku 1998 se otevřela i ostatním zemím. Letos do ní bude vedle Tesaře uvedeno dalších pět osobností: bulharský hráč Boris Guderov a trenér Vasil Simov, Mirka Franciaová z Kuby, Ruska Valentina Ogijenková a brazilský beachvolejbalista Zé Marco.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy