Následuje
Čtyřka sport

Startuje ME ve volejbale, Češky by proti Polsku rády nakročily k postupu

Schwerin (Německo) – Postup ze základní skupiny – to je hlavní cíl českých volejbalistek na právě startujícím mistrovství Evropy, které hostí Německo se Švýcarskem. A že nepůjde o úkol z nejsnazších, naznačují jména soupeřů českého týmu. Svěřenkyně Itala Carla Parisiho čeká největší favorit turnaje Srbsko, Bulharsko, které Češky porazilo třikrát v řadě, a na úvod turnaje Polsko. Přímý přenos z ME sledujte od 6. do 14. září na ČT sport a našem webu, utkání Česko – Polsko již dnes od 17:35.

Radost českých volejbalistek
zdroj: ČTK autor: Jan Sokol

"Máme určitě nejtěžší skupinu. Důležité pro nás bude každé utkání, chceme postoupit. Udělali jsme pro to maximum," řekla asistentka trenéra Lucie Václavíková. Reprezentace se herně připravovala na šampionát na třech turnajích světové Grand Prix. S bilancí dvou výher z devíti zápasů ale obsadila až 14. místo mezi dvaceti účastníky.

Naproti tomu Srbky – velký favorit turnaje - jako nejlepší evropský tým obsadily celkové třetí místo. Bulharsko skončilo deváté a Polsko se stejnou zápasovou bilancí jako český celek obsadilo 15. místo. Páteční první soupeř se tak jeví papírově nejschůdnější. Pro Polky nicméně hovoří, že vyhrály evropský šampionát v roce 2003 a o dva roky později prvenství obhájily.

"Jejich nynější hlavní oporou je Katarzyna Skowroňská, která sama dokáže za zápas uhrát 40 bodů. Uhlídat ji bude hodně těžké, protože se umí prosadit i přes pozornou obranu," konstatovala Václavíková, která při rozboru hry soupeře našla i další jeho přednosti. "Polky dokážou soupeře tlačit výborným servisem, kterým získávají někdy i čtyřicet procent bodů. Mají dobře zorganizovanou hru a po zdánlivě špatné přihrávce umí akci nebezpečně zakončit," všimla si Václavíková.

Asistentka trenéra považuje za nejsilnější tým ve skupině Srbsko. "Hráčky jsou spolu šest až sedm let, jsou dokonale sehrané. Navíc mají vyrovnaný osmnáctičlenný kádr, který může hrát v nejrůznějších obměnách," řekla Václavíková. Bulharky jsou nejčastějšími soupeřkami českého týmu. Loni začátkem července české volejbalistky porazily ve finále Evropské ligy Bulharsko 3:0, v dalších dvou zápasech kvalifikace o mistrovství Evropy zvítězily Bulharky 3:2 a stejným výsledek skončil i letos v polovině srpna souboj v rámci Grand Prix v Japonsku.

Češky se musí předvést bez Havelkové

Citelným oslabením bude pro český tým absence smečařské opory Heleny Havelkové, která podstoupila před měsícem operaci zraněného ramena. Jinak kouč Parisi nominoval takřka stejný tým, který hrál v seriálu Grand Prix. Pouze na místě nahrávačky Lucie Smutná vystřídala Šárku Kubínovou.

České volejbalové reprezentantky v utkání proti Turecku
zdroj: ZUMA autor: Lo Ping Fai

K vysněnému postupu ze skupiny by měla český tým vést především Aneta Havlíčková. Nikdo jiný v turnajích základní části světové Grand Prix nedostal více nahrávek než ona, v průměru útočila pětačtyřicetkrát v každém utkání a vydatnou porci nahrávek očekává také na turnaji v Německu. "Je to moje práce. Hraje se mi líp když nahrávek je víc, ale záleží na tom, jak se bude dařit mně i všem ostatním," říká Havlíčková, která měla 35% úspěšnost útoku.

Volejbalový stánek německých mistryň si při posledním tréninku pochvaloval celý tým. Proti Polkám, trojnásobným medailistkám z posledních pěti šampionátů, by měla nastoupit základní sestava Havlíčková, Vincourová, Monzoni, Plchotová, Kossániová, Vančurová a Jášová.

Podruhé ve dvou

ME se bude podruhé v historii hrát ve dvou zemích. Před dvěma lety byly dějištěm šampionátu Srbsko a Itálie. Češky tehdy pod taktovkou Jiřího Šillera obsadily po předchozí sérii nevýrazných výsledků osmé místo. Češky budou ke svým zápasům nastupovat v německém Schwerinu, dějišti dalších skupin jsou Halle, Drážďany a Curych. Do čtvrtfinále postoupí přímo jejich vítězové, týmy na druhých a třetích místech si ještě o postup zahrají v play-off. Finále se bude hrát 14. září v Berlíně.

České volejbalistky před startem ME
Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy