Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Buly - debata expertů

Sázka na zahraniční kouče má přinést úspěchy volejbalistům Karlovarska a Kladna

Na zahraniční trenéry spoléhají některé tuzemské volejbalové týmy, které se chystají na blížící se start extraligy. Karlovarsko, které slaví deset let od založení klubu, vede po odchodu reprezentačního trenéra Jiřího Nováka australský kouč Liam Sketcher. Stálicí ale zůstává kapitán Daniel Pfeffer, jenž je v Karlovarsku od začátku. Kladno zase vede Francouz Arnaud Josserand.

Je nám líto, video expirovalo.
Francouz Josserand chce v Kladně bojovat o titul

Příchod čtyřicetiletého Sketchera byl v Karlovarsku náhradní variantou poté, co kvůli zdravotním problémům nemohl funkci hlavního trenéra převzít Martin Kop. Kádr se tak tvořil nadvakrát. "V týmu jsme nechali hráče, které si vybral ještě Martin Kop, a začali tým 'dodělávat' podle vize Liama. Nestandardní řešení, ale jediné možné," uvedl prezident Karlovarska Jakub Novotný.

Australanův příchod změnil fungování klubu. "Prakticky celý klub se musel přepnout do anglického jazyka. Dále jsme chtěli zvýšit standard ohledně struktury lidí kolem A-týmu. Nově máme kondičního trenéra Martina Pospíchala, máme dva mladé asistenty, externě spolupracujeme s psycholožkou," přiblížil Novotný.

Pfeffer: Vstupujeme do neznáma

Na příchod do nového prostředí se chystá kapitán Pfeffer, jenž v neděli dohrál s reprezentací olympijskou kvalifikaci v Brazílii. "Beru to jako fajn změnu. Po dlouhé době vstupujeme do neznáma. Doufám v jen dobré věci. S klukama jsem v kontaktu aspoň on-line a vypadá to, že je vše na dobré cestě," poznamenal.

Vedle libera Pfeffera trenér Sketcher v přípravě postrádal také nizozemského reprezentačního nahrávače Wessela Keeminka. "Bude skvělé mít Wessela a Daniela zase zpátky mezi námi. Ale Jan Kasan a Daniel Kočka odvedli vynikající práci a umožňují, abychom mohli na tréninku i v zápasech zkoušet, co potřebujeme," řekl. S projevem týmu je spokojený. "Jsme už docela blízko úrovni, na které bych si přál, abychom v této fázi byli. Každý den děláme pokroky a naše kvalita se zlepšuje," ocenil kouč, který má zkušenosti z Německa, Švýcarska a Dánska.

V tuzemsku dva měsíce poznává úroveň českých klubů i volejbalistů. "Nejvíc mě překvapilo veliké množství kvalitních českých hráčů. Každý tým, který jsme zatím viděli hrát, ukázal široký kádr, každý hráč je schopný nastoupit do zápasu," svěřil se.

Karlovarsko začne extraligu s Brnem

Nejvyšší sezonu zahájí Karlovarsko v sobotu 21. října doma proti Brnu. A utkání se ponese ve znamení oslav. "Hráči slavnostně nastoupí během otevíracího zápasu v retro dresech z první sezony. Dále jsme pozvali významné osobnosti z prvních sezon. Také jsme připravili vzpomínková videa, nástup hráčů, chybět nebude malá výstava historie klubu na ochozu v hale," přiblížil Novotný.

V minulé sezoně Karlovarsko skončilo v extralize třetí, takže ho místo Ligy mistrů čeká Pohár CEV. Je to vlastně úleva. "Po dvou letech za sebou, kdy jsme hráli Ligu mistrů a každý rok odehráli šest až deset zápasů v Evropě, se potřebujeme trochu nadechnout. Soustředit se na přeměnu realizačního týmu, hráčského kádru, strukturu klubu. Tím neříkám, že Pohár CEV nebude jízda, i tam budou super soupeři. Jen to nebude tak administrativně náročné," řekl Novotný.

Kladno myslí na titul

Hodně vysoko míří i volejbal v Kladně, který má v kádru hráče z devíti zemí a čtyř kontinentů.

Francouzský kouč Josserand je u týmu dva měsíce a s přípravou je spokojený. "Jsem zvyklý na práci s cizinci, máme tu dobrý mix hráčů, takže to není nic nezvyklého," tvrdí s tím, že tým je vyvážený.

"Hráči jsou v dobré kondici a myslím, že můžeme útočit i na titul," tvrdí Francouz, který má zkušenost z postu asistenta z mistrovství světa i olympijských her.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články