Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
VC Hradištko

MOV vyzývá k přeložení či zrušení akcí konaných v Rusku a Bělorusku. Volejbal však s MS v Rusku nadále počítá

Zatímco se plno sportovních organizací staví proti pořádání mezinárodních soutěží a šampionátů na půdě Ruska, Mezinárodní volejbalová federace FIVB i nadále počítá s tím, že se letošní letní mistrovství světa mužů odehraje podle plánu. A to i přes výzvu Mezinárodního olympijského výboru (MOV), jenž urguje k odložení či zrušení plánovaných akcí v Rusku a Bělorusku. V ohrožení je například ruské pořadatelství mistrovství Evropy ve sportovní střelbě, stejně jako hokejové šampionáty seniorů a juniorů v roce 2023.

Je nám líto, video expirovalo.
Svět sportu odmítá turnaje v Rusku. Neusser chce vyloučit Rusy i ze soutěží

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) vyzval mezinárodní sportovní federace, aby přeložily či zrušily akce plánované do Ruska a Běloruska. Obě země by tak v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu měly nést důsledky porušení takzvaného olympijského příměří, jež má skončit až sedm dnů po zakončení paralympiády, které je naplánováno na 13. března.

Olympijský výbor zároveň vyzval, aby na sportovních akcích nevlály vlajky Ruska ani Běloruska. Na paralympijských hrách, které začnou 4. března, nebudou smět ruští sportovci startovat pod státní vlajkou kvůli dřívějšímu trestu za doping.

MOV své výzvy zveřejnil několik hodin poté, co Mezinárodní volejbalová federace FIVB uvedla, že počítá s tím, že se letošní mistrovství světa mužů odehraje podle plánu v Rusku. Podle FIVB pokračují i po ruské invazi na Ukrajinu přípravy na šampionát volejbalistů podle plánu. Hrát by se mělo za účasti 24 mužstev od 26. srpna do 11. září. Zápasy jsou naplánovány do deseti měst, finále má uspořádat Moskva. Čeští reprezentanti na MS nepostoupili.

"FIVB dál úzce spolupracuje s ruským volejbalovým svazem a organizačním výborem. Vše jde podle plánu," uvedli funkcionáři v prohlášení pro agenturu Reuters. "Věříme, že sport by měl zůstat oddělený od politiky. Situaci nicméně sledujeme, neboť naším prvotním zájmem je bezpečnost všech zúčastněných," dodala světová federace.

V Rusku se má uskutečnit i nejbližší MS juniorských hokejistů, na přelomu roku by se mělo hrát v Omsku a Novosibirsku. V květnu 2023 se pak o titulu seniorských mistrů světa má rozhodnout na turnaji v Petrohradu. Federace IIHF se k osudu těchto šampionátů plánuje vyjádřit po pondělním jednání. 

Světová curlingová federace s odkazem na výzvu MOV odebrala Permu pořadatelství mistrovství Evropy, které se mělo v tomto městě na Urale konat 19. do 26. listopadu. Ve čtvrtek výkonný výbor Českého svazu curlingu rozhodl, že o to mezinárodní federaci požádá. "Důvodem je napadení Ukrajiny. Soucítíme s napadením suverénního státu přinejmenším v souvislosti se zkušeností s okupací Československa v roce 1968," stojí na webu svazu.

Zrušen byl i Světový pohár ve sportovním lezení v Moskvě, kde se mělo 1. až 3. dubna závodit v boulderingu a lezení na rychlost.

Rozhodovat se patrně bude i o osudu evropského šampionátu ve sportovní střelbě, který má hostit Moskva. Od 15. do 30. srpna se má v ruské metropoli soutěžit ve vzduchových, kulových, brokových i velkorážních disciplínách.

V Moskvě se má na konci července uskutečnit také šachová olympiáda a světová federace FIDE se kvůli nastalé situaci chystá svolat na nejbližší možný termín mimořádné zasedání. Podle agentury DPA bude vedení jednat i o hrozícím bojkotu akce, v níž tradičně soutěží národní týmy. V čele FIDE, jejímž hlavním sponzorem je ruská společnost Gazprom, stojí Arkadij Dvorkovič, bývalý ruský vicepremiér a šéf organizačního výboru fotbalového mistrovství světa roce 2018.

Hamilton a Verstappen
zdroj: ČTK/DPA/ autor: Hoch Zwei

Formule 1 ani Liga mistrů se v Rusku neuskuteční 

UEFA v pátek Rusku odebrala pořadatelství finálového zápasu fotbalové Ligy mistrů, které se mělo hrát 28. května v Petrohradu. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu se utkání uskuteční v Paříži. Ruské kluby i národní týmy budou domácí zápasy v soutěžích UEFA hrát na neutrální půdě. Mezinárodní lyžařská federace zrušila všechny závody Světového poháru konané ve zbytku sezony v Rusku.

Se stejným krokem přišlo i vedení seriálu mistrovství světa formule 1. To se rozhodlo Velkou cenu Ruska po ruském vojenském útoku na Ukrajinu v této sezoně zrušit. Zářijový závod v Soči se tak nepojede.

Ruská Grand Prix je součástí seriálu formule 1 od roku 2014. V letošním kalendáři jí byl vyhrazen termín 25. září. Dnes se ale vedení F1 shodlo s mezinárodní federací FIA a zástupci stájí, že není možné závod v Rusku uspořádat. V Soči se letos mělo jet naposledy, od příštího roku se měla Grand Prix přesunout do Petrohradu.

"Sledujeme vývoj na Ukrajině se smutkem a šokem a s nadějí v brzké a mírové řešení současné situace," uvedla F1 v prohlášení. "Formule 1, FIA a týmy probraly postavení našeho sportu a výsledkem je to, i s ohledem na všechny zúčastněné, že je nemožné uspořádat ruskou Grand Prix za současných okolností."

Už ve čtvrtek během testování v Barceloně vyzvalo k odvolání Velké ceny Ruska několik jezdců v čele se čtyřnásobným šampionem Sebastianem Vettelem z Astonu Martin. "Můj názor je, že bych tam neměl jet. Nepojedu. Je mi líto všech nevinných lidí, kteří přicházejí o život z hloupých důvodů," uvedl bývalý pilot Ferrari nebo Red Bullu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články