Následuje
Téma pro hosty ČT sport

Devítiletá nadvládla Prostějova skončila. Pohár po dramatu ovládla Olomouc

Olomouc – Devětkrát v řadě ho ovládly a měly šanci sérii zaokrouhlit na deset, série vítězství volejbalistek Prostějova v Českém poháru však skončila. Postaraly se o to hráčky Olomouce, které ve finále své rivalky zdolaly v dramatické pětisetové bitvě 3:2 na sety. Svěřenkyně trenéra Jiřího Teplého si připsaly po dvaadvaceti letech třetí vítězství v této soutěži.

Volejbalistky Olomouce s trofejí pro vítězky Českého poháráru
zdroj: ČTK autor: Šálek Václav

Prostějovské hráčky dominovaly Českému poháru od roku 2008, o rok později začala jejich suverenita v extralize. Rivalky z Olomouce ale navázaly na své sobotní ligové vítězství v Prostějově, v rozhodujícím tie-breaku proměnily po 105 minutách hry druhý mečbol.

"Všechny hráčky odvedly výkony na hranici svého maxima. Měli jsme velkou motivaci zopakovat naše poslední vítězství ze vzájemného souboje v extralize. Těžili jsme z dobrého servisu, neměli jsme problémy s přihrávkou a v rozhodujících chvílích nám dobře pracovala obrana," řekl olomoucký trenér Teplý.

Výbornou momentální formu prokázaly hráčky Olomouce v úvodních dvou setech. V nich diktovaly tempo, převyšovaly soupeře útočným tlakem, který podložily důrazným podáním a jistou obranou. Na síti se výrazně prosazovala s Janou Napolitano hlavně chorvatská blokařka Bernarda Čutuková. Naopak hráčkám Prostějova se nedařil příjem a také jejich obrana na síti byla děravá.

Favorit se ale ve třetím setu dostal z útlumu. "Začaly jsme více bojovat a také jsme zpřesnily hru na síti," uvedla prostějovská nahrávačka Veronika Tinklová. K obratu ve třetím setu zavelela kubánská smečařka Sulian Matienzová, která zakončovala většinu prostějovských útoků.

Olomouc oproti preciznímu výkonu v úvodních dvou setech postrádala agresivitu a Prostějov zvládl lépe i koncovku čtvrtého setu.

V nervózním tie-breaku se skóre přelévalo na obě strany. V závěru volejbalistky Prostějova doplatily na nevynucené chyby. Podařilo se jim ještě odvrátit první mečbol, druhý už ne.

"V prvních dvou setech jsme se těžko dostávali do hry. Silnými zbraněmi Olomouce byly dobrá hra v poli a také trpělivost. Bohužel jsme po srovnání výsledku na 2:2 nedokázali pokračovat v našem zlepšeném výkonu a závěr jsme nezvládli," řekl trenér Prostějova Peter Goga.

Olomouc vyhrála Český pohár také v letech 1994 a 1995. Následně se Hanačky ještě třikrát dostaly do finále (2009, 2011 a 2012), kde vždy podlehly Prostějovu 0:3.

UP Olomouc - Agel Prostějov 3:2 (18, 21, -19, -20, 14)

Nejvíce bodů: Čutuková 21, Michalíková a Napolitano Šenková po 12, Strušková 10, Dedíková 9 - Emontsová 24, Matienzová 22, Herelová 14, Massová 12.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy