Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MČR

Čeští volejbalisté otočili zápas s Ukrajinou a postoupili do finále Evropské ligy

Volejbalisté postoupili ve Varaždínu do finále Final Four zlaté Evropské ligy, když v semifinále utekli z lopaty Ukrajincům. Ti vedli už 2:0 na sety. Jenže český celek dokázal otočit vývoj zápasu a další dva sety i tie-break už šly za nimi. V nedělním finále je čeká vítěz posledních dvou ročníků Turecko, které si ve čtyřech setech poradilo s Chorvaty.

Je nám líto, video expirovalo.
Čeští volejbalisté si po obratu s Ukrajinou zahrají finále

Češi nezachytili vstup do zápasu a rychle prohrávali 2:7. V průběhu úvodní sady se několikrát přiblížili na rozdíl jediného bodu, ale Ukrajinci jim vždy znovu odskočili a vypracovali si pět setbolů. Při podání Jana Galabova přišla další česká série, jenže za stavu 23:24 český smečař podání zkazil a sám sadu ukončil. Druhý set byl mnohem vyrovnanější, žádný tým neměl více než dvoubodový náskok. V koncovce se ale utrhli Ukrajinci a jediný set je dělil od toho, aby zopakovali loňské finále.

Trenér Jiří Novák vzhledem k nepříznivému vývoji míchal se sestavou. Na palubovce stabilně zůstávali jen kapitán Adam Zajíček a smečaři Jan Galabov s Martinem Lickem. Na druhém blokařském postu hrál od třetího setu Oliver Sedláček místo Josefa Poláka, střídala se i libera, nahrávači a univerzálové.

Ve třetím setu čeští volejbalisté promarnili čtyřbodové vedení, takže se šlo do vyrovnané koncovky. Za stavu 23:23 rozhodl servis. Ukrajinský kapitán Oleh Plotnyckyj podání zkazil a český univerzál Marek Šotola, který přišel na koncovku, vzápětí zaznamenal eso. Češi pak vedli většinu čtvrtého setu, v jehož závěru zazářil Licek. Nejprve jednoblokem sestřelil útok ukrajinské hvězdy Plotnyckého a o pár míčů později esem proměnil první setbol.

V tie-breaku Češi proti loňským finalistům na kurtu dominovali. Dařilo se jim v obraně a byli trpěliví v útoku. Odskočili na 10:4 a náskok s přehledem udrželi. Druhý mečbol proměnil smečí univerzál Patrik Indra. Ten dostal šanci od poloviny utkání a nakonec byl s devatenácti body nejproduktivnějším českým hráčem.

V největší příležitosti v letošním ročníku Evropské ligy byl nadšený blokař Sedláček. "Z toho mám radost obrovskou a tedy doufám, že jsem alespoň v něčem pomohl našemu týmu k dnešnímu vítězství," poznamenal v nahrávce pro média po zápase, který se protáhl na více než dvě hodiny. "Myslím si, že jsme to urvali bojovností, že v tom projevu na hřišti byl asi největší rozdíl. Tím jsme se dostali do laufu a potom šlo všechno líp," dodal.

Liberu Danielu Pfefferovi se Ukrajinci zdáli od třetího setu unavenější. "Pak trochu ubrali na servisu a to byla naše šance. Měli jsme dobrý příjem, slušně jsme ztrátovali a bylo to," poznamenal kapitán mistrovského Karlovarska. Podle trenéra Nováka se v úvodu projevil nedostatek zkušeností omlazeného českého týmu. "První dva sety byla taková nováčkovská daň pro některé. Museli si ten level osahat a trošku se oprostit od té důležitosti (zápasu). Nakonec třetí a čtvrtý set i ten tie-break jsme zvládli s bravurou," prohlásil.

Mužská volejbalová reprezentace při návratu do Final Four Evropské ligy zopakovala úspěch z roku 2018, kdy ve finále v Karlových Varech nestačili na Estonsko. Jediný triumf v Evropské lize mají Češi z roku 2004. Ve finále půjde také o postup do kvalifikace o Ligu národů. V letošním ročníku Evropské ligy jsou ve finále obě české reprezentace, ženy se utkají s Francií.

Semifinále Evropské ligy volejbalistů ve Varaždínu (Chorvatsko):

Česko - Ukrajina 3:2 (-23, -22, 23, 22, 10)

Rozhodčí: Valentar (Slovin.), Herbik (Pol.): Čas: 138 min.

Sestava a body ČR: Galabov 17, Polák 3, Bartůněk 1, Licek 13, Zajíček 9, Šotola 10, libero Moník/Pfeffer - Indra 19, Srb, Špulák, Sedláček 5.

Nejvíce bodů Ukrajiny: Plotnyckyj 22, Polujan 18, Kovalov 15, Semenjuk 14.

Turecko - Chorvatsko 3:1 (25, -21, 19, 19)

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články