Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Na skialpech přes hory

V kvalifikaci MS se Čechům dařilo. Kanoisté nezaváhali, kajakářky se radují z místa na OH

Stoprocentní bilanci zaznamenali čeští reprezentanti a reprezentantky v kvalifikaci světového šampionátu ve vodním slalomu v Seu d'Urgell. V semifinále jsou proto kompletní trojice kanoistů i kajakářek, které si díky tomu zajistily účastnické místo na olympijských hrách v Tokiu.

Kateřina Kudějová
zdroj: ČTK/PR autor: Balint Vekassy

Nejjednodušší kvalifikaci z kanoistů měl Tomáš Rak, jenž prošel do sobotního semifinále hned z první jízdy. Lukáš Rohan a Vojtěch Heger jej do semifinále doplnili z oprav.

"Jsem rád, že to vyšlo na postup první jízdou, protože každá kvalifikace na mistrovství světa je náročná. Branky jsou dost nízko nad vodou, takže bylo složitější se pod nimi protahovat. Trať je nezvykle těžší, což je dobře. Je tady totiž lehčí voda, takže by to jinak bylo o setiny," řekl osmý muž z loňského MS Rak.

Semifinále senzačně nepojede první muž světového žebříčku Sideris Tasiadis z Německa. Stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012 a obhájce světového bronzu minul v první jízdě branku a v opravě ho jeden dotek poslal mimo postupovou desítku.

Je nám líto, video expirovalo.
V kvalifikaci kanoistů se na MS dařilo Rakovi, mezi kajakářkami Kudějové a Vojtové

V kategorii kajakářek uspěly na první pokus Veronika Vojtová a mistryně světa z roku 2015 Kateřina Kudějová. Zachraňovat se musela letošní evropská šampionka Amálie Hilgertová, která v opravě obsadila deváté z deseti postupových míst.

"Tady je to vždycky strašně 'nahňácané', takže i když dojedete do cíle a myslíte si, že jízda byla dobrá, stačit to nemusí. Jsem strašně spokojená. I proto, že v Seu jsem se do semifinále dostala vůbec poprvé v kariéře," uvedla desátá žena z kvalifikace Vojtová.

Kajakářky si zároveň zajistily účastnické místo pro Tokio, kde bude v každé kategorii závodit jeden zástupce za zemi.

Kajakářky a kajakáři mají k dispozici osmnáct míst, kanoisté a kanoistky jedenáct. "Kritérium jedné lodě na zemi je strašně drastické. Když máme olympijské místo, je to úžasné. Ale musím říct, že před závodem jsme na to vůbec nemyslely, nepočítaly jsme si to. Pro nás teď bude důležité uspět v sobotních semifinále," dodala Vojtová.

V pátek pojedou na kanálu z OH 1992 kvalifikaci kajakáři a kanoistky.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy