Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Buly - souhrn

Prskavec zářil v Tacenu a poprvé v sezoně vyhrál závod SP, Valíková byla šestá

Jiří Prskavec si bezchybnou jízdou zajistil ve slovinském Tacenu letošní první prvenství ve Světovém poháru. Barbora Valíková si ve svém premiérovém finále dojela pro šesté místo. První místo brala již potřetí v letošní sezoně Jessica Foxová. Vítu Přindišovi utekl postup do finále o necelé dvě desetiny, Tunka skončil patnáctý.

Úřadující olympijský šampion a mistr Evropy dosáhl na úvodní pohárový triumf v sezoně, pátý v kariéře a první jinde než na domácí vodě v pražské Troji. Devětadvacetiletý Prskavec postoupil do finále šestým časem, v rozhodující jízdě ale předvedl svůj nejlepší výkon v Tacenu. Díky jízdě bez dotyku branky porazil na technické trati zkrácené kvůli nízkému stavu vody o 1,37 sekundy domácího Slovince Martina Srabotnika. Třetí Jakub Grigar ze Slovenska ztratil už téměř pět sekund.

Český favorit Prskavec potvrdil stoupající formu před červencovým mistrovstvím světa. V úvodním pohárovém závodu v Troji byl čtvrtý, minulý týden v Krakově při vítězství Víta Přindiše třetí a nyní si dojel pro první výhru v SP od loňské Troji.

Minulou sobotu v Polsku se trio českých kajakářů vešlo mezi nejlepší pětici, tento výsledek ve Slovinsku nenapodobilo. Přindiš sice zajel v semifinále čistou jízdu, ale s odstupem 17 setin na desátého obsadil první nepostupové 11. místo. Mistr světa z roku 2017 Ondřej Tunka byl patnáctý.

V ženách se blýskla Barbora Valíková

V závodě kajakářek byla šestá Barbora Valíková a zaznamenala životní výsledek v seriálu. Sedmadvacetiletá slalomářka se dostala do finále závodu SP poprvé od roku 2018, kdy v Augsburgu dosáhla díky osmému místu na své dosavadní pohárové maximum. Ve finále měla jeden dotyk branky a zaostala o 5,67 sekundy za vítěznou Jessicou Foxovou.

Další dvě Češky se do finálové desítky nevešly. Olympionička na kanoi Tereza Fišerová, jež závodí na kajaku mezi elitou první sezonu, nenavázala na druhou pozici z Krakova. S dvěma trestnými sekundami obsadila v semifinále 16. místo, k postupu jí chybělo 2,18 sekundy. Třetí Češka Veronika Vojtová neprojela branku a skončila s velkou ztrátou poslední třicátá.

Fišerová navzdory sobotnímu nezdaru udržela průběžné druhé místo v SP za Foxovou, jež vyhrála i třetí závod kajakářek v sezoně. Hvězdná Australanka porazila o 2,78 sekundy Britku Mallory Franklinovou, třetí byla Ukrajinka Viktorija Usová. Ani jedna z deseti kajakářek neměla čistou finálovou jízdu, z toho tři závodnice dostaly padesátisekundovou penalizaci za neprojetí branky.

V neděli program SP zakončí závody na kanoi a v extrémním slalomu.

SP ve vodním slalomu v Tacenu (Slovinsko):

Muži:

K1: 1. Prskavec (ČR) 79,79 (0), 2. Srabotnik (Slovin.) -1,37 (0), 3. Grigar (SR) -4,82 (0), ...v semifinále 11. Přindiš, 15. Tunka (oba ČR).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 5 závodů): 1. Prskavec 154, 2. Kauzer (Slovin.) 144, 3. Přindiš 125, ...9. Tunka 96.

Ženy:

K1: 1. Foxová (Austr.) 94,24 (2), 2. Franklinová (Brit.) -2,78 (2), 3. Usová (Ukr.) -3,34 (2), ...6. Valíková -5,67 (2), v semifinále 16. Fišerová, 30. Vojtová (všechny ČR).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 5 závodů): 1. Foxová 180, 2. Fišerová 126, 3. Usová 120, ...11. Valíková 76, 24. Hilgertová 50, 29. A. Galušková 36, 53. Vojtová (všechny ČR) 5.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články