Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Hrdinové z antuky

Fišerová po bronzu vybojovala i zlato v extrémním slalomu

Po dopoledním bronzu si Tezera Fišerová na záveř evropského šampionátu v Liptovském Mikuláši připsala i titul z extrémního slalomu. V něm neuspěl obhájce Vít Přindiš, který vypadl v semifinále. Mezi muži v klasickém slalomu zvítězil olympijský vítěz z Tokia Slovinec Benjamin Savšek. Lukáš Rohan se do finále nedostal kvůli padesáti trestným vteřinám za neprojetí branky.

Tereza Fišerová zajela v Liptovském Mikuláši bezchybně a na stupně vítězů se prosadila potřetí za sebou. Zvítězila Britka Mallory Franklinová. Stříbrná olympijská medailistka z Tokia a bývalá mistryně světa navázala na evropský titul z roku 2019. Fišerová za ní ve finále zaostala o 2,42 sekundy. Druhé místo obsadila Francouzka Marjorie Delassusová s odstupem 1,72 sekundy na vítězku. Všechny tři medailistky zvládly finálovou jízdu čistě. 

Šestá žena loňských olympijských her Fišerová měla z další velké medaile radost. "Cítím se úžasně. Jsem hrozně moc ráda, že to nakonec na ten bronz stačilo, protože ta jízda za mě byla fakt dobrá," radovala se. Původně dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky, ale tu jí pak rozhodčí odebrali. "Abych se přiznala, tak o trestném doteku jsem vůbec nevěděla. Spíš jsem věděla, že jsem jela čas 117 (sekund) a říkala jsem si, že to je můj cílový čas. To, že mi pak odepsali ten dotek, tak ten čas 115, to jsem si říkala, že to byla fakt dobrá jízda," uvedla.

Další česká finalistka Gabriela Satková skončila s dvěma trestnými sekundami osmá. Bronzovou medailistku z loňského mistrovství světa ve finále potrápily i technické problémy. "Mně se to nepovedlo ve střední pasáži, která si myslím, že je nejtěžší. Nějak jsem tam sebou hýbla a uvolnil se mi kurt v lodi, takže už jsem v ní tak nějak nedržela a nejelo se mi moc dobře. Ale holt to se stává, někdy se nezadaří. Zklamání to trochu je, ale zas na druhou stranu musím stát nohama na zemi. I to finále je skvělý úspěch a holt někomu se to musí nepovést," hodnotila své vystoupení.

Fišerová si na závěr šampionátu vyjela titul

V odpoledních vyřazovacích bojích v extrémním slalomu, kde ze čtyř lodí postupují vždy dvě dál a po dvou kolech se jede finále, navázala Fišerová na loňský titul Kateřiny Minařík Kudějové. Vedla si suverénně. Ve finálové jízdě šla záhy po úvodním skoku do čela, vyhnula se kolizím a po poslední brance měla takový náskok, že se mohla u cíle otočit do protisměru. "Prostě jsem jela, a když jsem vyjížděla z poslední protivody, tak jsem se dostala na první pozici s velkým náskokem. Ani jsem nevěděla, kde je cíl. Jen jsem viděla, že je tam opravdu hodně místa, a chtěla jsem se podívat, kdo vlastně skončí druhý a třetí," líčila.

Za ní skončila vítězka kánoe Franklinová, třetí příčku obsadila Slovinka Ajda Novaková. Druhá česká zástupkyně ve vyřazovacích jízdách Antonie Galušková vypadla ve čtvrtfinále. Mezi muži neobhájil evropský titul český reprezentant Vít Přindiš, který vypadl v semifinále. Místo něj dnes kraloval Švýcar Jan Rohrer.

Kanoistům kraloval olympijský vítěz Benjamin Savšek. Pětatřicetiletý Slovinec porazil o 57 setin Němce Siderise Tasiadise a získal čtvrtý evropský titul. Naposledy vyhrál kontinentální šampionát před dvěma lety v Praze. Bronz dnes získal Španěl Miquel Trave. Finále kanoistů bylo bez české účasti. Stříbrný olympijský medailista Lukáš Rohan vypadl v semifinále kvůli padesátisekundové penalizaci za neprojetí jedné branky. Úřadující mistr světa Václav Chaloupka a Vojtěch Heger skončili už v páteční kvalifikaci.

Rohanova semifinálová chyba

Dvacetiletá Satková, která má evropský titul z Prahy 2020, předvedla povedenou jízdu a v cíli v průběžném pořadí ztrácela jen 47 setin sekundy na průběžně vedoucí Francouzku Marjorie Delassusovou. Toto pořadí vydrželo do chvíle, než přijela stříbrná olympijská medailistka Franklinová a nadělila všem ostatním více než čtyři sekundy. Satková byla se svým výkonem spokojená. "Ta jízda se mi celkově povedla. Byla pohlídaná, snažila jsem se nikam nespěchat. Prostě taková, jaká by semifinálová jízda měla být," uvedla.

Olympioničce Fišerové, která už na tomto ME absolvovala finále na kajaku, se semifinále tolik nevydařilo. Připsala si dvě trestné sekundy za dotek hned páté branky, netrefila ideální stopu při skoku na soutoku a pak se dotkla ještě poslední branky. Na nejrychlejší Franklinovou ztratila devět sekund, i tak bezpečně postoupila do finálové desítky. "Já bych řekla, že už od první branky se mi nejelo moc dobře. Ve spodní části jsem si říkala, že to bude hrana, tak jsem se do toho snažila trošičku přidat tempo, aby mi to stačilo," řekla závodnice, která se v cíli chytala za hlavu kvůli chybě na poslední brance. O finále ji ale nepřipravila.

Větší smůlu měl ovšem Lukáš Rohan. Šestadvacetiletý Rohan si po doteku na devítce málo nadjel kombinaci, kterou nepovažoval za obtížnou. "Nemyslím, že jsem to podcenil, ale měl jsem tam špatný nájezd, možná i kvůli tomu doteku a zůstal jsem tam moc vlevo v proudu. Nechytl jsem tu roládu a jel jsem s proudem dolů. A ony ty dvě brány trochu přesazené jsou, musel jsem se tam zaklánět a už v tu chvíli jsem věděl, že to je blbý," popisoval kritický okamžik.

O padesátisekundové penalizaci věděl okamžitě, protože slyšel komentátora na závodišti. "Chtěl jsem to dojet se ctí a zkusit si tu trať dojet s tím, jak by to vypadalo, kdybych tu padesátku neměl. Ale jelo se blbě. Hlava nebyla taková, jaká by měla být. Myslím, že jsem ten spodek dojel solidně. Ale to už bylo jedno," litoval kanoista, kterému by čas na postup nestačil ani bez padesáti trestných sekund. S ní obsadil 20. příčku.

Mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši:

Muži:

C1: 1. Savšek (Slovin.) 100,44 (0 trest. sekund), 2. Tasiadis (Něm.) -0,57 (0), 3. Trave (Šp.) -1,73 (0), ...v semifinále 20. Rohan (ČR).

Ženy:

C1: 1. Franklinová (Brit.) 113,35 (0), 2. Delassusová (Fr.) -1,72 (0), 3. Fišerová -2,42 (0), ...8. G. Satková (obě ČR) -14,56 (2).

Extrémní slalom:

Muži: 1. Rohrer (Švýc.), 2. Leitner, 3. Oschmautz (oba Rak.), ...Přindiš (ČR) vyřazen v semifinále.

Ženy: 1. Fišerová (ČR), 2. Franklinová (Brit.), 3. Novaková (Slovin.), ...A. Galušková (ČR) - vyřazena ve čtvrtfinále.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články