FC Zbrojovka Brno - AC Sparta Praha B

Dvojitý triumf. Fišerová v Pau ovládla závod i světový pohár

Už není věčně stříbrná. Kanoistka Tereza Fišerová na kanále v Pau vyjela zlatou medaili ze závěrečného mítinku Světového poháru vodních slalomářů. První triumf jí vynesl zároveň celkové vítězství v seriálu. V závodě mužů předvedl stejný kousek domácí Denis Gargaud Chanut. Češi byli čistí, ale pomalejší.

Tereza Fišerová na trati v Pau
zdroj: ČTK/PR autor: Armelle Courtois

Fišerová vyhrála pohárový závod poprvé v kariéře. Letos dojela dvakrát druhá a jednou třetí. "Nemůžu tomu pořád uvěřit, protože to je moje první zlatá medaile ve svěťáku a vyšlo to i na první místo v celkovém pořadí. Fakt to moc nechápu, ale je to skvělý pocit," radovala se.

Olympijská vítězka Foxová, která úspěšně kombinuje závody na kajaku i kanoi, neudržela první místo v pořadí Světového poháru. Fišerová ji sesadila na druhou příčku o čtyři body a připravila ji o možnost vyhrát celkově počtvrté za sebou.

"Jízda se mi povedla. Dole byla maličká chyba, ale stačilo to. Je to určitá náhrada za olympiádu, ale olympiáda je úplně jiný závod, ta mě mrzí. Ale cítím formu před mistrovstvím světa, i když jsem unavená, tak vidím, že to prostě jde," uvedla Fišerová, která se musela spokojit na olympijských hrách v Tokiu s šestým místem. O další cenný kov může bojovat koncem září na MS v Bratislavě.

Třiadvacetiletá česká reprezentantka navázala na sobotní vítězství kajakáře Víta Přindiše, který pohárový seriál rovněž opanoval.

Mezi kanoisty si vedl z českých závodníků nejlépe Václav Chaloupka, který skončil pátý. Chaloupka i Vojtěch Heger předvedli bezchybné, ale pomalejší jízdy, Heger navíc výrazně ztratil po převratu lodi. Stříbrný olympijský medailista Lukáš Rohan vypadl v semifinále.

Finálový závod vyhrál domácí Denis Gargaud Chanut, olympijský šampion z Ria a bývalý mistr světa a Evropy, který se stal v 34 letech poprvé i celkovým vítězem Světového poháru.

Finále SP ve vodním slalomu v Pau (Francie):

Muži: C1: 1. Gargaud Chanut (Fr.) 101,40 (0 trest. sekund), 2. Savšek -0,16 (0), 3. Božič (oba Slovin.) -1,69 (0), ...5. Chaloupka -2,58 (0), 10. Heger -8,13 (0), ...v semifinále 12. Rohan (všichni (ČR).

Konečné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Gargaud Chanut 243, 2. Savšek 217, 3. Trave (Šp.) 207, ...10. Heger 152, 11. Chaloupka 146, 15. Rohan 122, 43. Rak (ČR) 20.

Ženy: C1: 1. Fišerová (ČR) 111,79 (0), 2. Foxová (Austr.) -1,45 (4), 3. Apelová (Něm.) -1,83 (0), ...v semifinále 14. M. Satková, 21. Říhová (obě ČR).

Konečné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Fišerová 280, 2. Foxová 276, 3. Apelová 187, ...10. M. Satková 137, 22. Říhová 85, 40. G. Satková (ČR) 27.