Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Speciál

Češky mají další dvě zlata, tituly z ME vybojovaly Kudějová i hlídka

Česko slaví další dvě zlaté medaile z evropského šampionátu ve vodním slalomu. V pražské Troji si pro vítězství suverénně dojela kajakářka Kateřina Kudějová, z třetí příčky se ve stejném závodě radovala další Češka Amálie Hilgertová. Další triumf pak přidaly v závodě hlídek kajakářky. Daleko od zlaté radosti nebyli ani čeští kanoisté. V individuálním závodě Lukáš Rohan skončil druhý a třetí dojel Václav Chaloupka, v závodě hlídek pak Češi po dodatečné penalizaci skončili čtvrtí.

Zlatá Kateřina Kudějová
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Získat kompletní zlatou sbírku českým kanoistům znemožnil Slovinec Benjamin Savšek, který na C1 obhájil prvenství a získal už třetí titul mistra Evropy. Světový šampion z roku 2017 zvítězil s velkou převahou o 3,76 sekundy.

Rohanovi by ani čistá jízda na zlato nestačila, ale s jedním dotykem branky nechal za sebou bezchybně pádlujícího Chaloupku o 86 setin. Rohan si ale ziskem stříbra zároveň jako poslední český reprezentant zajistil místo v olympijském týmu pro Hry v Tokiu. "Jsem rád za tu medaili. Sám jsem si řekl, že chci jet spíš mistrovství Evropy než olympijskou nominaci," řekl.

Předloňský mistr světa do 23 let Chaloupka si první velké seniorské medaile vážil, i když na startu chyběli silní Slováci, Němci a Britové. "Vím, že konkurence tu byla nižší. Na druhou stranu se přiznám, že teď mi to radost nesnižuje. A za pár let se na to nikdo ptát nebude. Oficiální šampionát to byl, takže já z toho mám radost velikou," prohlásil.

V desetičlenném finále obsadil páté místo Vojtěch Heger.

Kudějová bere zlato

Třicetiletá Kudějová přidala kontinentální titul k tomu světovému z roku 2015 v Londýně. "Jsem nadšená. Chtěla jsem tu medaili, protože už jsem ji dlouho neměla a myslela jsem si, že si ji zasloužím za to letošní ježdění. Jsem nadšená, že to vyšlo na první místo," radovala se Kudějová.

Hilgertová skončila třetí s dvousekundovou penalizací. Napravila nezdar z domácích nominačních závodů, z nichž se nedostala do národního týmu, a na ME byla jen díky loňskému zlatu. "Jsem na sebe hrdá, protože jsem na sebe měla hrozný tlak, obhajovala jsem titul. Myslím si, že ta placka mi to sama před sebou obhájila dostatečně," řekla.

Mezi české reprezentantky se na stupně vítězů vklínila Camille Prigentová z Francie, jež byla přitom nejrychlejší ženou na trati. O zlatou medaili se připravila dotykem hned v první brance. S čistě jedoucí Kudějovou prohrála o 1,90 sekundy, Hilgertovou porazila o 82 setin.

Páté místo v desetičlenném finále obsadila Veronika Vojtová, čtvrtá česká účastnice Antonie Galušková neprojela branku a skončila devátá.

Bez medaile dnes skončili v české metropoli úřadující mistři světa. Slovinka Eva Terčeljová byla čtvrtá, Francouz Cédric Joly neprojel dvě branky a žádného z devíti finálových soupeřů neporazil.

Zlato a penalizace

Další zlato pro českou výpravu přidaly kajakářky v závodě hlídek, v němž trojice Kudějová, Vojtová, Galušková porazila o sekundu Francouzky. Hlídka kanoistů původně figurovala ve výsledcích na druhém místě, ale po dodatečné padesátisekundové penalizaci za špatný průjezd šesté branky se propadla na čtvrtou příčku.

Výsledky mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Praze:

Muži:

C1: 1. Savšek (Slovin.) 104,90 (0 trestných sekund), 2. Rohan -3,76 (2), 3. Chaloupka -4,62 (0), ...5. Heger (všichni ČR) -8,34 (6).

Ženy:

K1: 1. Kudějová (ČR) 112,71 (0), 2. Prigentová (Fr.) -1,90 (2), 3. A. Hilgertová -2,72 (2), ...5. Vojtová -3,90 (0), 9. Galušková (všechny ČR) -57,55 (50).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy