Následuje
Technology Florbal MB - FbŠ Bohemians

Proti Polsku uspějeme, ale musíme zlepšit trestné hody, radí Čarnecký

Praha – Rozehrávač Pardubic Michal Čarnecký absolvoval s basketbalovou reprezentací celou přípravu i boje o kvalifikaci, nakonec mu ale zbyl pomyslný Černý Petr a na mistrovství Evropy do Slovinska neodjel. I tak je ale v myšlenkách s týmem pod vedením Pavla Budínského a věří, že se nároďáku, který se na evropský šampionát probojoval po šesti letech, podaří uspět. Podle Čarneckého bude základem zlepšení trestných hodů.

Čeští basketbalisté
zdroj: ČT sport

"Byl to pro mě impuls do další kariéry. I přesto, že jsem byl ve čtrnáctce, to byl hezký pocit, trénovat s hráči, kteří teď bojují na mistrovství. Je potřeba dál pracovat, zlepšovat se. Vím na čem, doufám, že to tak půjde dál a že se za dva roky podívám na další ME," řekl Čarnecký v rozhovoru pro Sportovní zprávy České televize.

Reprezentace je poskládána ze dvou generací. Podle Čarneckého tím kouč přesně vyvážil tým. "Neřekl bych, že je teď lepší. Ale k Jiřímu Welschovi, Luboši Bartošovi a Petru Bendovi postavil Budínský mladíky jako Jana Veselého nebo Tomáše Satoranského. Doufám, že jim to bude klapat dál a bude dobrá souhra, akorát se zlepší koncovky," uvedl sedmadvacetiletý basketbalista. "Přítomnost veteránů je pro mladíky velké povzbuzení. V šatně si vezmou slovo, radí klukům, kteří si z nich berou příklad při tréninku i v zápase. Mohou se od nich učit a zlepšovat."

Host Sportovních zpráv: Basketbalista Michal Čarnecký

Středeční zápas se Slovinskem, v němž Češi prohráli těsně 60:62, se mu líbil hlavně svou rychlostí a vyrovnaností. "Na naší straně se ale udělalo pár chyb. Zápas jsme měli ve svých rukách, ukvapenou střelou Welsche jsme si ale zkazili koncovku. Nemůžeme mu to zazlívat. Musíme se odpíchnout dál a tímhle tempem pokračovat v dalších zápasech," řekl Čarnecký.

Rychlý basketbal je vizí trenéra, Budínský na koncepci dlouho pracoval. "Mladými hráči chce tlačit na míč, hrát dopředu, rychle a nátlakově, což je pro moderní basketbal velice důležitý prvek. Jeho vize je správná," doplnil.

Utkání Slovinsko - Česko
zdroj: AP autor: Petr David Josek

Důležitým aspektem zlepšení české hry jsou podle něj i trestné hody. "Je to o psychice hráčů, každý má svou hlavu, s tím se potýkají od začátku Budínského celé čtyři roky. Loni v kvalifikaci byl taky problém, při přípravě též, teď se to potvrdilo. Ale myslím, že to bude lepší. V druhém poločase se musíme vyvarovat zbytečných ztrát a zůstat u té naší agresivní obrany rychlého protiútoku, který máme vynikající," vysvětlil Čarnecký.

Proti Polsku, které na úvod ME prohrálo s Gruzií vysoko 64:87, musí basketbalisté ještě víc napnout síly – zápas napoví, kdo půjde ze základní skupiny dál. "Utkání bude vítězné, pokud kluci předvedou stejný basketbal jako včera, mohou uspět. Doufám, že vyhrajeme a vyskočíme na třetí místo," řekl hráč Pardubic.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy