Následuje
SP Slovinsko

Basketbalisty čekají v souboji o osmifinále Chorvaté

Celje (Slovinsko) - Čeští basketbalisté si v minulém utkání s Gruzínci spravili chuť, když svého soupeře zcela jasně předčili. Povzbuzující byly excelentní výkony především dvou hráčů - Tomáše Satoranského a Jana Veselého. Trenér Pavel Budínský nicméně bude v posledním zápase skupiny C proti Chorvatům, který může český výběr poslat do osmifinále (dvě skupiny po šesti týmech) evropského šampionátu, spoléhat znovu hlavně na soudržnost svého mužstva a rychlé přechody do útoku. Právě tato taktika totiž na Gruzínce platila. Přímý přenos utkání Chorvatsko - Česko sledujte od 17:35 na ČT sport a našem webu.

Jan Veselý
zdroj: ČTK/AP

Trenér Pavel Budínský po utkání s gruzínským mužstvem vyzdvihoval především excelentní útok svých svěřenců. Právě na něm, zdá se, reprezentanti po nevyvedeném utkání se Španěly zapracovali. Prosazoval se rozehrávač Tomáš Satoranský, svůj nejlepší zápas na turnaji sehrál i Jan Veselý. Pozitivem rovněž byl zlepšený výkon doposud matného Davida Jelínka. "Klíčovým faktorem bylo tempo našeho basketbalu a náš útok. Dobře jsme přihrávali míč, chodili jsme do střelby. Dali jsme 60 bodů z vymezeného území, naše hra byla rovnoměrná. Jsem s tím velmi spokojený," řekl Budínský po vysokém vítězství 95:79.

Podobně mluvili i hráči. "Proti Španělsku jsme měli špatný útok, ale dnes jsme v ofenzivě hráli dobře jako tým, posouvali jsme míč, dávali jednoduché koše, měli otevřené střely. Jsme rádi, že jsme vyhráli a stále jsme ve hře o postup," řekl po zápase Tomáš Satoranský.

Pavel Budínský:

"Je to naše druhé vítězství, to je sladký moment pro český basketbal. Je skvělé, že jsme pořád ve hře o postup do další fáze. Užívám si to. Teď se musíme připravit na Chorvatsko. Bude to velmi těžké utkání."

Hráči si Gruzínce drželi v bodovém odstupu a ze svého tempa polevili až v poslední čtvrtině střetnutí. Tehdy však už trenér Budínský nechal své nejlepší hráče sedět na lavičce - český náskok se smrskl na polovinu, načež do hry znovu vstoupili Satoranský, Veselý a Jelínek. Hra se téměř okamžitě zlepšila a náskok narostl do původních rozměrů.

Z toho je patrná kvalita elitní pětky basketbalové reprezentace, důležité ve finálním skupinovém zápase ale bude, aby zbytek týmu svou soudržností a disciplinovaností držel krok. Taktika rychlých přechodů pod koš soupeřů a přímočarost v zakončení bude i proti Chorvatům zřejmým taktickým plánem.

Češi by mohli využít toho, že Chorvaté mají v nohou těžký večerní zápas se Slovinskem, ve kterém vyhráli v prodloužení. "Nějaká únava tam může být. Já ale myslím, že to vítězství je dost výrazně nabudilo," řekl Budínský. "Pro mě je to naprosto úžasný moment. Kdo by to byl býval před šampionátem řekl, že český basketbal bude reálně usilovat o postup do osmifinále v posledním utkání s Chorvatskem."

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy