ŠKODA CUP - Česká Kamenice

Neuhortová ve finiši urvala bronz z ME v Bledu, Lušková se svým výkonem spokojená nebyla

Česká skifařka Kristýna Neuhortová si v těsném závěru kategorie lehkých vah vyjela na mistrovsví Evropy ve slovinském Bledu bronzovou medaili. Vyhrála Rumunka Ionela Cozmiucová v novém rekordním čase 7:32,43. S druhým nejrychlejším časem ve finále B skončila na celkově 8. místě skifařka Lenka Lukšová i Pavlína Flamíková a Radka Novotníková na dvojce bez kormidelnice.

Šestadvacetiletá svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského, která na začátku května vyhrála závod Světového poháru v Záhřebu, byla na prvním mezičase poslední, ale postupně se posouvala vpřed. Pět set metrů před cílem byla čtvrtá, ale ve finiši dokázala předstihnout Elis Özbayovou z Turecka, jež si špatně rozložila síly a nakonec skončila až pátá. Stříbro v neolympijské disciplíně získala Evangelia Anastasiaduová z Řecka.

"Jsem tak zvyklá jezdit, první pětistovku mívám pomalejší. Trať byla rozhoupaná, nešla mi frekvence, tak jsem byla ráda, že jsem to takhle vybojovala," uvedla Neuhortová na webu sport.cz.

"Sto metrů před cílem jsem věděla, že je soupeřka vedle mě, ale pak už jsem nevěděla vůbec nic. Až když mě za cílem začali volat, uvědomila jsem si, že jsem třetí," radovala se.

Rodačka z Jindřichova Hradce se po úspěších na skifu přesune zpátky na dvojskif, na němž se společně s Veronikou Činkovou pokusí kvalifikovat na olympijské hry v Paříži 2024.

Vedle Neuhortové dokázali na ME v Bledu postoupit do finále ještě Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek na dvojskifu lehkých vah a v sobotu obsadili čtvrté místo.

Další tři české posádky se v neděli představily ve finále B, a bojovaly tak o 7. až 12. místo. Skifařka Lenka Lukšová i Pavlína Flamíková a Radka Novotníková na dvojce bez kormidelnice dojely druhé a celkově skončily osmé. Dvojskif Michala Pospíšilová, Alice Prokešová obsadil v posledním vystoupení ve Slovinsku 5. místo.

"Po rozjížďkách a semifinále druhé místo docela beru. Nejsem ale úplně spokojená s tím, co jsem tu předváděla, hlavně v semifinále. Umím to i líp, snad se mi to podaří předvést v dalších závodech," řekla Lukšová, která ještě do minulé sezony závodila pod dívčím jménem Antošová.

Mistrovství Evropy ve veslování v Bledu (Slovinsko):

Muži:

Skif: 1. Van Lierop (Niz.) 6:46,91, 2. Ntuskos (Řec.) 6:47,87, 3. Zeidler (Něm.) 6:48,14.

Skif lehkých vah: 1. Beurey (Fr.) 6:51,26, 2. Torre (It.) 6:51,81, 3. Struzina (Švýc.) 6:57,25.

Dvojskif: 1. M. Sinkovič, V. Sinkovič (Chorv.) 6:07,00, 2. Rambaldi, Sartori (It.) 6:08,25, 3. Broenink, Twellaar (Niz.) 6:10,74.

Dvojka bez korm.: 1. Röösli, Gulich (Švýc.) 6:22,34, 2. Wynne-Griffith, George (Brit.) 6:22,44, 3. Pazos, Ordóňez (Šp.) 6:22,96, ...finále C: 6. Helešic, Baldrián (ČR) 6:54,54.

Čtyřka bez korm.: 1. Velká Británie (Wilkes, Ambler, Aldridge, Davidson) 5:49,34, 2. Nizozemsko 5:52,24, 3. Francie 5:53,12.

Ženy:

Skif: 1. Florijnová (Niz.) 7:24,18, 2. Janzenová (Švýc.) 7:29,45, 3. Arsičová (Srb.) 7:31,86, ...finále B: 2. Lukšová (ČR) 7:44,47.

Skif lehkých vah: 1. Cozmiucová (Rum.) 7:32,43, 2. Anastasiaduová (Řec.) 7:35,14, 3. Neuhortová (ČR) 7:40,29.

Dvojskif: 1. Bodnarová, Radisová (Rum.) 6:40,83, 2. Karalieneová, Rimkuteová (Lit.) 6:41,18, 3. De Jongová, Youssifouová (Niz.) 6:45,98, ...finále B: 5. Pospíšilová, Prokešová (ČR) 7:20,08.

Dvojka bez korm.: 1. Vrinceanuová, Anghelová (Rum.) 6:56,40, 2. Cleveringová, Meesterová (Niz.) 6:57,56, 3. Cidová, Zamoranová (Šp.) 7:03,56, ...finále B: 2. Flamíková, Novotníková (ČR) 7:19,96

Osma: 1. Rumunsko (Rusuová, Anghelová, Adamová, Tivodariuová, M. Beresová, A. Beresová Vrinceanuová, Radisová, korm. Petreanuová) 6:01,55, 2. Velká Británie 6:08,01, 3. Itálie 6:13,07.