TCL V Repre

Vraštil se Šimánkem dojeli na dvojskifu ve finále ME pátí

Dvojskif lehkých vah ve složení Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek obsadili na mistrovství Evropy v Mnichově páté místo a postaral se tak o nejlepší výsledek národního týmu. Jediní čeští účastníci v medailových bojích si oproti loňskému šampionátu o jednu pozici pohoršili. Z vítězství se radovali favorizovaní Irové Finlan McCarthy a Paul O'Donovan.

Vraštil se Šimánkem postoupili do finále jako vítězná dvojice z oprav, ve své závěrečné jízdě se ovšem pohybovali ve vyrovnaném startovním poli od začátku na jeho konci. Na pětistovce byli poslední, poté se posunuli před Ukrajince Igora Chmaru a Stanislava Kovalova, ale další posun vpřed se jim nepodařil. Za čtvrtými portugalskými bratry Afonsem a Dinisem Costaovými, které v opravě porazili, zaostali téměř o tři sekundy.

"Snažili jsme se, co to šlo, ale mně to tentokrát moc nechutnalo. Výsledkem je páté místo, které na Evropě není úplně špatné," řekl Vraštil. "V konci mi trochu chyběl náboj, nepodařilo se nám dostat se pořádně do finiše," doplnil Šimánek.

Čtvrtá posádka z loňských Her v Pekingu si před startem ME stanovila jako cíl zopakovat výsledek z minulého ME, což se jí nepodařilo. "Mrzí nás, že jsme se nedostali před Portugalce, na které si věříme, ale klobouk dolů před nimi. Lepší se a je to další soupeř, se kterým musíme (na MS) v Račicích počítat," upozornil Vraštil, který si s parťákem naplánoval krátké volno a poté odcestují na soustředění do Chorvatska. Tradičně se budou připravovat s hvězdnými bratry Martinem a Valentem Sinkovičovými, kteří v Německu ovládli závod dvojskifů a získali společně 36. zlatou medaili na vrcholných veslařských akcích.

Další tři české posádky se v neděli představily ve finále B. Skifařka Lenka Antošová a dvojskif Jan Cincibuch, Jakub Podrazil doveslovali druzí a celkově tak obsadili osmé místo. Dvojskif lehkých vah Kristýna Neuhortová, Veronika Činková zakončil své vystoupení na páté příčce.

"Jeli jsme na mistrovství Evropy z plného tréninku, bez ladění formy a bez očekávání, takže se dá říct, že jsem s výsledkem vcelku spokojená. Navíc jsem před závody byla nachlazená a na tři dny lehla, takže z toho pohledu to tragédie nakonec nebyla. Věřím ale, že na světovém šampionátu v Račicích to bude o dost lepší," prohlásila Antošová.

Podobně spokojeni byli i Podrazil s Cincibuchem. "Po pěti stech metrech, do kilometru, jsme měli trochu hluché místo. Pak jsme se trochu zmátořili. My jsme ale letos vždy dojeli osmí. V Račicích (na MS) by osmé místo asi bylo fajn, ale my se budeme snažit, abychom byli ve finále A," řekl Podrazil.

Mistrovství Evropy ve veslování v Mnichově:

Muži:
Skif:

1. Twellaar (Niz.) 7:14,72, 2. Ntuskos (Řec.) 7:15,01, 3. Vasilev (Bul.) 7:16,37.
Skif lehkých vah:
1. Papakonstantinu (Řec.) 7:21,84, 2. Soares (It.) 7:24,21, 3. Struzina (Švýc.) 7:31,23.
Dvojka bez korm. lehkých vah:
1. Szabó, Furkó (Maď.) 7:17,04, 2. Yenipazarli, Sonmez (Tur.) 7:25,55, 3. Magajna, Malešič (Slovin.) 7:32,99.
Dvojskif:
1. M. Sinkovič, V. Sinkovič (Chorv.) 6:35,93, 2. Pujolar, Romero (Šp.) 6:38,46, 3. Kelmelis, Nemeravičius (Lit.) 6:42,11, ...finále B: 2. Cincibuch, Podrazil (ČR) 6:51,51.
Dvojskif lehkých vah:
1. McCarthy, O'Donovan (Ir.) 6:34,72, 2. Ruta, Oppo (It.) 6:38,40, 3. Schaeuble, Ireland (Švýc.) 6:39,67, ...5. Vraštil, Šimánek (ČR) 6:42,95.

Ženy:
Skif:
1. Florijnová (Niz.) 8:01,43, 2. Anastasiaduová (Řec.) 8:08,20, 3. Fösterová (Něm.) 8:09,86, ...finále B: 2. Antošová (ČR) 8:25,48.
1. Cozmiucová (Rum.) 8:04,41, 2. Fitsiouová (Řec.) 8:09,21, 3. Veldhuisová (Niz.) 8:10,20.
1. Craigová, Grantová (Brit.) 7:27,82, 2. Tarantolaová, Boveová (Fr.) 7:33,33, 3. Rodiniová, Cesariniová (It.) 7:36,87, ...finále B: 5. Neuhortová, Činková (ČR) 7:46,08.