Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Golf

Synek rekordní titul nezískal, ve finále byl až šestý. Ženský dvojskif postoupil do Tokia, Topinková ne

Ondřej Synek na mistrovství světa v Ottensheimu medaili nezískal. V Rakousku usiloval o rekordní šestý titul, ale ve finále nestačil na žádného soupeře a skončil šestý. Šampionem se stal třiadvacetiletý německý reprezentant Oliver Zeidler. Česká výprava tak skončila na MS poprvé od roku 2002 bez medaile. Kristýna Fleissnerová s Lenkou Antošovou ve dvojskifu dojely ve finále B druhé a mohou se radovat z postupu na olympijské hry, Miroslava Knapková Topinková skončila pátá a nominaci si zatím nevyjela.

Ondřej Synek
zdroj: ČTK/PR autor: Ivana Roháčková

Šestatřicetiletý Synek na slepém rameni Dunaje postoupil do finále bez porážky a už tím si zajistil účast na olympijských hrách v Tokiu 2020. V jízdě o medaile se ale od začátku pohyboval na konci startovního pole a zafinišovat už nedokázal.

"Myslel jsem si, že po první pětistovce je dojedu a pojedu s nimi, ale bohužel oni jeli tak rychle, že jsem byl rád, že jsem tam visel. Byl jsem tak loďku za nimi, ale ke konci mi to ještě poodjelo a už nebyla energie, síla, abych to otočil," řekl Synek.

Stále se tak dělí co do počtu zlatých medailí o první místo v historickém pořadí s velkým rivalem Mahém Drysdalem z Nového Zélandu a Němcem Peterem-Michaelem Kolbem.

"Bylo to finále mistrovství světa a pořád jsem k tomu přistupoval s veškerou vážností. Bohužel se moje šňůra někde přerušit musela a myslím si, že po čtrnácti patnácti letech je to docela dobré," řekl Synek.

Na skifu získal medaili na všech světových šampionátech od roku 2005. "Zklamání to je, ale že se to nepovedlo, neberu jako životní tragédii. Už jsem toho na mistrovství světa zažil hodně, vyhrál i prohrál jsem hodně závodů a musím k tomu přistupovat takhle," dodal.

Zeidlerovi se naopak závěr povedl a zvítězil o tři setiny před Sverrim Nielsenem z Dánska, těsně třetí byl Nor Kjetil Borch.

Zeidler teprve před třemi lety začal závodně veslovat po plavecké kariéře a vybojoval pro svoji zemi první titul na skifu po 17 letech. Navázal na triumf Marcela Hackera z roku 2002.

Je nám líto, video expirovalo.
Synek kousal na MS zklamání, ve finále MS skončil šestý

Antošová s Fleissnerovou potřebovaly k postupu na olympiádu porazit alespoň jednu posádku a po skvělém výkonu se jim to podařilo.

Od prvního mezičasu na 500 metrech byly v čele a až ve finiši je porazila italská dvojice Stefania Buttignonová, Stefania Gobbiová.

Koncovka závodu ale byla extrémně vyrovnaná, poslední Bělorusky zaostaly za vítězkami jen o 1,5 sekundy. Postupující pětici dělila sekunda.

"Byl to nejlepší závod, který jsme na mistrovství odjely. I tím, jak jsme se na něj připravily. Před opravkou jsme byly obě dost nervózní a teď jsme do toho šly po hlavě, věřily jsme si a zvládly jsme to úplně skvěle," radovala se Antošová. "Dnes prostě vše klaplo," usmívala se Fleissnerová.

Hned po průjezdu cílem bylo vidět, jak jsou obě nadšené, že kvalifikaci na olympiádu zvládly. "Je to obrovská úleva a skvělý pocit," řekla Antošová.

"Před minulou olympiádou to bylo vypjaté, dřely jsme na květen a nevěděly jsme, zda to klapne, nebo ne. Teď budeme v klidu a těšíme se na jeden vrchol," uvedla Antošová, která s parťačkou na předešlé Hry do Ria postoupila až z dodatečné kvalifikace.

Je nám líto, video expirovalo.
Finále B dvojskifů s Lenkou Antošovou a Kristýnou Fleissnerovou

Topinková, která se k závodům vrátila po mateřské dovolené loni a usiluje o start na páté olympiádě, potřebovala k postupu skončit nejhůře třetí.

Osmatřicetiletá veslařka ale od startu za nejlepšími zaostávala a jela poslední, na 5. místo se posunula poté, co úplně odpadla Ukrajinka Diana Dymčenková.

"Tušila jsem, že to bude těžké a o tři postupová místa se budeme všechny rvát. A potvrdilo se to. Počítala jsem s tím, že mi na začátku odjedou, a věděla jsem, že moje silná stránka je spíše druhý kilometr a případně finiš. Bohužel ztráta byla tak velká, že jsem to nedokázala dohnat," řekla Topinková.

Přestože se až do konce snažila, už před cílem věděla, že šance na postup jsou pryč. "I nástup před finišem jsem dala dříve, ale prostě to nevyšlo," uvedla olympijská vítězka z Londýna 2012.

Přestože byla Topinková zklamaná, výsledek brala jako realitu. "Myslím, že jsou lidi, kteří odsud odjíždí s daleko větším zklamáním než já," podotkla.

O pátý olympijský start se v dodatečné kvalifikaci v květnu v Lucernu bude zřejmě pokoušet. "Teď si musím odpočinout a pak zanalyzovat celou sezonu," řekla Topinková, která v červnu získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy.

Mistrovství světa ve veslování v Ottensheimu (Rakousko):

Muži:

Skif: 1. Ziedler (Něm.) 6:44,55, 2. Nielsen (Dán.) 6:44,58, 3. Borch (Nor.) 6:44,84, ...6. Synek 6:47,93.

Dvojskif: 1. Liou Č'-jü, Čang-Liang (Čína) 6:05,68, 2. Doyle, Byrne (Ir.) 6:06,25, 3. Zietarski, Biskup (Pol.) 6:07,87.

Osma: 1. Německo (Weissenfeld, Follert, Reinhardt, Johannesen, Schneider, Jakschik, Schmidt, Ocik, korm. Sauer) 5:19,41, 2. Nizozemsko 5:19,96, 3. Velká Británie 5:22,35.

Ženy:

Skif: 1. Puspureová (Ir.) 7:17,14, 2. Twiggová (N. Zél.) 7:20,56, 3. Kohlerová (USA) 7:22,21, ...finále B: 5. Topinková 7:41,73.

Dvojskif: 1. Donoghueová, Loeová (N. Zél.) 6:47,17, 2. Bodnarová, Radisová (Rum.) 6:48,55, 3. De Jongová, Scheenaardová (Niz.) 6:49,22, ...finále B: 2. Antošová, Fleissnerová 6:57,12.

Osma: 1. Nový Zéland (Greensladeová, Dykeová, Spoorsová, Bevanová, Prendergastová, K. Gowlerová, Rossová, J. Gowlerová, korm. Shepherdová) 5:56,91, 2. Austrálie 5:59,63, 3. USA 6:01,93.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy