Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Liga mistrů UEFA

Dukla potvrdila předpoklady a slaví vítězný návrat na Pražské Primátorky

Slavný závod osmiveslic, který se poprvé jel v roce 1910, má za sebou další ročník. Favorizovaná posádka pražské Dukly při svém návratu podle očekávání s přehledem vyhrála 110. edici veslařské legendy. 

Sestava Filip Zima, Dalibor Neděla, Tomáš Šišma, Jan Cincibuch, Václav Baldrián, Marek Diblík, Jan Čížek, Lukáš Helešic s navrátilcem Oldřichem Hejduškem na pozici kormidelníka zvítězila s náskokem téměř dvou délek lodi před složeným týmem Dukly a Slavie, třetí skončila další loď Dukly.

"Návrat byl těžký, protože jsem přibral a neměl jsem váhu, kterou jsem potřeboval. Musel jsem shazovat, asi tři kila se mi podařila, ale nedosáhl jsem na to, co jsem měl," řekl pětašedesátiletý Hejdušek, jenž Primátorky vyhrál po 26. v kariéře. "Kluci jeli výborně, byl to perfektní závod. Skvěle se toho zhostili, takže moje kila odvezli úplně hravě. Musím říct, že jsem si to užil," pousmála se veslařská legenda.

Hejdušek už několikrát ohlásil konec kariéry a tvrdil, že jej nikdo na Vltavě závodit už neuvidí. Opět ale změnil názor. "Nechtěl jsem. Už jsme chtěl mít klid, ale bylo mi to předneseno tak, že musím. Že potřebují, abych jel. Já jsem Duklák a nikdy je ve štychu nenechám. Proto jsem kývnul," řekl Hejdušek.

Je nám líto, video expirovalo.
U dalšího triumfu Dukly nechyběl fenomén Hejdušek

Mezi ženskými osmiveslicemi obhájila prvenství společná loď Hamru a Blesku. Závody skifařů ovládli potřetí Jan Potůček z Dukly a popáté Lenka Lukšová ze Slavie, jež předchozí čtyři prvenství vybojovala pod jménem Antošová.

Veslaři Dukly v minulých dvou letech na Primátorkách nestartovali v dresu armádního klubu, podle nových regulí se totiž nemohli zástupci takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly nejslavnějšího českého závodu účastnit.

V roce 2021 tak například ve vítězné posádce Slavie sedělo šest zástupců Dukly. Loni se při opětovném triumfu Slavie ale prakticky všichni elitní veslaři v červnu soustředili na přípravu na mistrovství světa v Račicích. Pro letošek organizátoři omezení zrušili.

"Všichni na náplavce vidí, že je dobře, že se Dukla mohla vrátit a že předchozí rozhodnutí nebylo úplně šťastné," řekl Hejdušek při pohledu na množství fanoušků, kteří v centru Prahy závody dnes sledovali. "Jsme rádi, že předsedové pražských klubů, kteří si předtím odhlasovali, že Duklu vyhodí, změnili rozhodnutí, protože Primátorky rovná se Dukla. Věřím, že už se to nebude měnit. Mladí se mají tlačit do resortních center, pokud mají ambice reprezentovat. A pokud je nemají, měl by se vyhlásit vítěz z amatérských oddílů a pak zvlášť absolutní vítěz," uvedl Helešic.

Primátorky, 110. ročník veslařské regaty:

Muži:

Skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského): 1. Potůček (Dukla) 7:43,9, 2. Viktora 7:55,4, 3. Pfeifer (oba Hamr) 8:09,4.

Osma: 1. Dukla Praha (Zima, Neděla, Šišma, Cincibuch, Baldrián, Diblík, Čížek, Helešic, korm. Hejdušek) 5:53,370, 2. Dukla/Slavia (Dočekal, Sedlák, Koška, Hruška, Tichý, Baldinus, Zobal, Chlebovský, korm. Zelenková) 5:58,280, 3. Dukla/ČVK Praha (Šnajdr, Pachman, Keller, Ježek, Fleissner, Zindulka, Janáč, Nosek, korm. Perglerová) 6:00,810.

Ženy:

Skif (O Stuhu Podolí): 1. L. Lukšová (Slavia) 8:14,6, 2. Nedělová 8:22,8, 3. Heranová (obě Olymp) 8:29,3.

Osma: 1. Hamr/Blesk (B. Podrazilová, Hajnovičová, Hartmanová, Mašínová, Zámostrná, Solařová, Šantrůčková, E. Podrazilová, korm. Matoušová) 6:49,1, 2. Olomouc/LS Brno (Hockaday, Drahoutská, Holčáková, Burešová, Hrbáčková, Mrkvová, Uličná, Slepičková, korm. Lorenc) 6:57,6, 3. Slavia (Valsová, Macková, Studená, Kupková, Žabová, Švejdová, Hanková, Zavadilová, korm. Motlová) 7:01,8.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články